29.01.2014

Po co i jak wynaleziono pieniądze?

Uczniowie realizujący projekt "W świecie pieniądza, czyli magiczny lot pieniążkolotem"praenieśli się swoimi pieniążkolotami w bardzo odległe czasy. celem ich podróży było poznanie celu i sposobu wynalezienia pieniędzy. A co to właściwie jest pieniądz?

bater002.jpg

Tysiące lat temu nie było supermarketów, samochodów i komputerów, więc nie były potrzebne pieniądze. Ludzie handlowali, wymieniając się między sobą tym, co było im potrzebne, np. pożywieniem lub odzieżą. Bardzo trudno było jednak uzgodnić wartość wymienianych dóbr, co znacznie utrudniało handel. Wymyślono wtedy, by jako powszechnej miary wartości używać grudek metali, takich jak złoto czy srebro. Pomysł był doskonały, ale pojawił się jeden problem: trzeba było je ważyć, by określić ich wartość.

bater001.jpg

Aby poczuć atmosferę wymiany towarowej, uczniowie wymieniali się przyniesionymi przedmiotami - nie było to łatwe, ponieważ każdy cenił swoje rzeczy, a ważenie było uciążliwe. Zastanawiali się, jak rozwiązać ten problem. Pomogły im w tym podsunięte różne monety. Na monetach są liczby. Liczba na każdym kawałku metalu pokazuje, ile jest on wart. Im bardziej cenny był metal, tym większą liczbę miała moneta.

Zdjcie093.jpg

 

copy_of_Zdjcie094.jpg

 

copy_of_Zdjcie095.jpg

Obecnie monety produkuje się z różnych materiałów, a ich wartość określa oczywiście wyłącznie nominał, a nie to z jakiego materiału zostały wykonane.

1
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 4
  • 13
Komentarze