04.10.2021

Oszczędzanie czasu - czy to możliwe?

 

Ostatnio rozmawiałam z SKO-wiczami z klasy VI, podczas zajęć wychowania do życia w rodzinie, na temat sposobów spędzania wolnego czasu. Ale najpierw trzeba go mieć! Wszyscy narzekają na jego nieustanny brak. Ten temat zainspirował mnie do spisania sposobów oszczędzania czasu.

img

Czas to pieniądz i jest na wagę złota - dobrze znamy te stwierdzenia. Podobno nie możemy zarządzać czasem, ale możemy zarządzać sobą w czasie. Ostatnio staram się wykorzystać każdą wolną chwilę tak, aby wystarczyło dnia na napisanie notki na bloga. Dziś zebrałam kilkanaście porad, które wprowadziłam już w życie, a także takich, które dopiero na to czekają. Jak oszczędzać czas, aby wystarczyło go na chwilę tylko dla siebie?

1. Planowanie zadań to podstawa

Dzień najlepiej jest zacząć z listą rzeczy do zrobienia. Nie trzeba mieć wypasionego organizera – wystarczy kartka papieru. Planuj zawsze więcej rzeczy w danej jednostce czasowej. Dowiedziono, że człowiek podświadomie wykonuje tyle, ile sobie zaplanuje – niezależnie jak dużo dał sobie czasu.

2. Deleguj zadania

Zdanie jak z poradnika dla menadżerów, ale tę zasadę może wykorzystać każdy. Nie wszystko, co trzeba zrobić, musisz zrobić osobiście (chyba, że jesteś perfekcjonistą i twierdzisz, że tylko Ty wykonasz daną czynność idealnie). Na pewno w wielu sprawach możesz poprosić kogoś o pomoc. Delegowanie obowiązków pozwoli na chwilę odpoczynku lub załatwienie większej ilości spraw.

3. Odkryj porę, w której jesteś najbardziej efektywny

Każdy ma swój „czas jakości”, czyli okres, w którym 1 godzina pracy równa się 2 godzinom w mniej efektywnej porze. Znajdź ten czas i wykorzystaj go mądrze. U większości ludzi są to zazwyczaj godziny poranne. 

4. Utrzymuj swoje miejsce pracy w porządku

Nic tak nie rozprasza i zniechęca jak sterta starych gazet, kartek, kubki po herbacie, niepotrzebne papiery i kilka innych zbędnych przedmiotów. Sprzątaj i minimalizuj swoje otoczenie.

5. Wyśpij się!

Im mniej jesteś wyspany, tym więcej czasu potrzebujesz na efektywne wykonanie czynności. W mniej wydajnych chwilach rób mniej wymagające czynności – np. porządkowanie, sprzątanie.

6. Popołudniowa drzemka

Drzemka nie jest wcale oznaką lenistwa, a zdrowego rozsądku. Wystarczy zdrzemnąć się na20 minut w godzinach popołudniowych, aby natychmiast poczuć wzrost energii i koncentracji.

7. „Zjedz tę żabę!”

Zaczynaj zawsze od czynności, których nie lubisz robić lub robisz je z niechęcią(to jest ta wspomniana wyżej żaba). Zwykle znienawidzone czynności zniechęcają nas do jakiejkolwiek pracy, dlatego ich wykonanie warto przerzucić na sam początek. W przeciwnym razie cały dzień będziesz myśleć o TEJ czynności i będziesz wynajdywać setki wymówek.

8. Skup się, czyli włącz tryb offline

Masz do załatwienia ważną sprawę, a tu program pocztowy informuje o nowym mailu, na facebooku wiadomość, a do tego dzwoni telefon. Usuń wszystkie te „przeszkadzajki” – odłącz się od internetu, wycisz telefon. Zobaczysz, że szybko uwiniesz się ze wszystkimi obowiązkami, kiedy nic Cię nie rozprasza.

9. Ogranicz TV

Ogranicz oglądanie telewizji – to prawdziwy pożeracz czasu. Program w TV nie ma początku, ani końca, można tak siedzieć i oglądać bez przerwy.

10. Wprowadź zasadę „dwa w jednym”

Połącz ze sobą czynności, które możesz wykonywać jednocześnie. Czekasz w kolejce do dentysty? Czekając możesz poczytać książkę, zrobić porządek w torebce, przejrzeć plan dnia, pouczyć się itp. Uczyć się i czytać możesz także w autobusie i samochodzie. Podczas sprzątania możesz słuchać audiobooków, a gdy oglądasz film w telewizji – prasować lub ćwiczyć.

11. Zapomnij o przycisku "drzemka" w budziku

Nie wiem, kto wymyślił tę funkcję, ale korzystanie z niej to katorga. Kolejne 5 minut drzemki nie sprawi, że poczujesz się choć odrobinę wyspany. Jeśli zatem ustawiasz sobie budzik na określoną godzinę, to wstawaj zgodnie z nim.

12. Wykorzystaj Internet

Zawsze zastanawiam się, dlaczego ludzie przychodzą ze stosem rachunków na pocztę. Nie tylko tracą czas, ale i pieniądze. Wystarczy, że ustanowisz zlecenie stałe na swoim rachunku bankowym. Nie bój się także zakupów w wirtualnych sklepach, bo to ogromna oszczędność czasu.

13. Odkładaj rzeczy na ich miejsce

Każda rzecz znajdująca w Twoim mieszkaniu powinna mieć swoje miejsce, aby nie tracić czasu na zbędne poszukiwania.

14. Nie sprzątaj mieszkania na raty

Nie warto odkurzać, czy sprzątać jednego pokoju. Skoro wyjmujesz już odkurzacz i inne przybory do sprzątania – odkurz od razu całe mieszkanie. Zrobienie wszystkiego za jednym zamachem pozwoli na zaoszczędzenie czasu i cieszenie się czystym mieszkaniem.

15. Rób to, co lubisz robić

Jeżeli ktoś zajmuje się nielubianą przez siebie dziedziną, będzie musiał przeznaczać na nią znacznie więcej czasu (np. przez zmuszanie się do określonych czynności). Natomiast,kiedy zajmujemy się czymś, co lubimy, to automatycznie jesteśmy bardziej efektywni

img

I co Wy na to?

 
0
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 7
  • 3