10.03.2016

Niezwykłe dzieje świnki skarbonki

Czy znacie historię ŚWINKI SKARBONKI ? Jeśli nie, to przeczytajcie; informacje znalazłam na stronie inwestycje-egzotyczne.pl

Świnka skarbonka to miniaturowy domowy bank znany na całym świecie. Jednak dlaczego akurat małe ceramiczne świnki chronią naszeoszczędności przed zbyt "lekką ręką"? Ich historia okazuje się być niezwykle interesująca.

Dzieje świnki skarbonki sięgają niemal 600 lat. Pierwsze gliniane zwierzątko powstało zanim stworzono jakąkolwiek profesjonalną instytucję bankową. Zanim rozwinięto system bankowy, ludzie zazwyczaj przechowywali pieniądze w domach, w kuchennych słoikach. W średniowieczu metal był bardzo drogim surowcem i rzadko stosowano go do wyrobu domowego wyposażenia, dlatego naczynia wyrabiano z ekonomicznej pomarańczowej gliny, o angielskiej nazwie pygg. Kiedy można było zaoszczędzić kilka dodatkowych monet, wrzucano je do kuchennych glinianych słoików.

W ciągu kolejnych stuleci język angielski zdecydowanie ewoluował. Słowo pygg zaczęto wymawiać tak samo jak pigge, czyli dawną wersję słowa pig (świnia). Z czasem Europejczycy  zapomnieli, że wyraz pygg odnosił się do glinianych dzbanów, słoików i pucharów z przeszłości. W XIX wieku zaczęto więc produkować skarbonki w kształcie świnek. Ten sprytny kalambur, będący w dużej mierzeefektem etymologicznych zawirowań zachwycił współczesną klientelę.

Wczesne modele świneknie miały dziury w dnie, więc by wydobyć oszczędności skarbonka musiała zostać rozbita. Niektórzy twierdzą, że stąd pochodzi popularne wyrażenie „rozbić bank„.

Zachodni Europejczycy nie byli jednak jedynymi, którzy produkowali mini-banki. Pierwsze prawdziwe skarbonki pochodzą zXIV wieku, z Javy. Niestety, niewiele indonezyjskich skarbonek przetrwało po dziś dzień – spowodowane było to głównie koniecznością rozbicia naczynia w celu wydobycia zebranych funduszy. Jedna ze starszych skarbonek licząca sobie 650 lat, była licytowana niedawno w Wielkiej Brytanii za niecałe 10 tysięcy dolarów.

Najstarszy znany mini-bank pochodzi z II w.p.n.e. Znaleziono go w greckiej kolonii Priene w Azji Mniejszej. Skarbonka ma kształt małej świątyni greckiej, opatrzonej charakterystycznym rozcięciem w fontannie. Naczynia przeznaczone do przechowywania pieniędzy zostały również wydobyte podczas wykopalisk w Pompejach i Herkulanum. Natomiast biblijne odniesienie do skarbonki, można znaleźć w Starym Testamencie, w Drugiej Księdze Królewskiej.

Jak pokazuje historia, ludzie zawsze pragnęli oszczędzać pieniądze. Dziś w dobie banków, lokat czy obligacji, świnka skarbonka pozostaje jedynie uroczym gadżetem. Jednak od małego możemy uczyć nasze dzieci, aby od czasu do czasu wrzuciły z brzdękiem do środka kilka monet „na czarną godzinę”.

W dniu dzisiejszym SKO-wicze z klasy I i II uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez wychowawczynie i opiekunkę SKO. Główną bohaterką zajęć była świnka skarbonka i jej dzieje.

Uczniowie zapoznali się z genezą tej sławnej skarbonki, oglądali zdjęcia eksponatów z wystawy zbiorów Muzeum Historycznego w Trokach (Litwa) - Skarbonki z XVI - XX wieku. Oglądali również skarbonki przyniesione przez opiekunkę SKO. Wychowawczyni klasy I przygotowała dla uczniów bardzo ciekawe karty pracy - rebusy, zadania związane z obliczeniami pienieżnymi.

Po tak wytężonej pracy na wszystkich czekała słodka niespodzianka - krówki skó-wki.

1
Dodaj Komentarz
  • 6
  • 8
  • 11
Komentarze