24.10.2016

My też tam byliśmy

img

W samo południe na wareckim rynku nastąpiło oficjalne otwarcie 56 Centralnego Zlotu Młodzieży Warka – Palmiry. Uczestniczyły liczne delegacje szkół gminy Warka z pocztami sztandarowymi. Rok 2016 został ogłoszony przez parlament Rokiem Henryka Sienkiewicza. Nic dziwnego, że na temat przewodni Zlotu wybrany został okres „potopu szwedzkiego”, a konkretnie te wydarzenia, które 360 lat temu rozgrywały się na Mazowszu. Dlatego rozpoczęcie Zlotu odbyło się w Warce, gdzie 7 kwietnia 1656 roku Polacy odnieśli pierwszy sukces w wojnie ze Szwedami. Wspomnimy bohaterstwo rycerzy polskich w bitwie o most na Pilicy, gdzie Stefan CZARNIECKI na czele swych oddziałów sforsował rzekę powyżej mostu i rozstrzygnął tę fazę bitwy na swoją korzyść. Wspomnimy też trzy szarże polskiej jazdy na wojska margrabiego BADEŃSKIEGO ustawione pod lasem pomiędzy Warką a Magierową Wolą. I tu polska husaria przełamała obronę Szwedów, a oddziały jazdy goniły ich aż pod Warszawę. Opisał to Sienkiewicz dość dokładnie, mieszając wprawdzie postacie historyczne z fikcyjnymi (np. Zagłoba), ale to „dla pokrzepienia serc”.

img

Centralny Zlot Młodzieży "Palmiry" – to impreza organizowana corocznie od 1959 roku przez PTTK, łącząca w sobie działania na rzecz upamiętnienia chwały oręża polskiego z krajoznawstwem. Zlot odbywa się w październiku, na tydzień przed Świętem Zmarłych i jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci i młodzieży z całej Polski. I oczywiście my tam byliśmy.

Zlot odbywa się na trasach zróżnicowanych pod względem czasu ich pokonywania jak i stopnia trudności. Ma charakter gwiaździsty – trasy, pokrywające się przeważnie ze szlakami turystycznymi, wiodą z różnych stron regionu mazowieckiego i mają swoje zakończenie na Cmentarzu Palmiry w Puszczy Kampinoskiej.

img

img

img

img

 

img

img

 

0
Dodaj Komentarz
  • 12
  • 8
  • 16