25.01.2021

"Masz to jak w banku" - miasteczko Bankowice

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy I brali udział w zajęciach prowadzonych przez opiekuna SKO "Masz to jak w banku" Odwiedzili pierwsze miasteczko SKOlandii - Bankowice. Więcej o tej fantastycznej krainie i projekcie wkrótce. A co było dzisiaj?

Cele warsztatu:

➢ uświadomienie dzieciom roli banku;
➢ przybliżenie pojęć: karta płatnicza, konto bankowe, przelew internetowy, oszczędności, kredyt, odsetki, bankomat;
➢ uwrażliwienie dzieci na potrzeby osób z niepełnosprawnościami;
➢ rozwijanie umiejętności rozumowania i wnioskowania;
➢ kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi.

Uczniowie otrzymali zaproszenie razem z rodziną Finansiaków na wyprawę do bardzo ciekawego miejsca. Jest to takie miejsce, z którego często korzystają dorośli. Korzystają z niego również przez Internet. Ma ono związek z pieniędzmi, przelewami, kartami płatniczymi, gotówką, kredytami. Co to za miejsce? Każdy szybko odgadł, że chodzi o bank.

Rozmowa na temat banku rozpoczęła się od odpowiedzi na pytania:

Co to jest bank?

Czym się bank zajmuje?

Co możemy robić w banku?

Jakie urządzenia znajdują się w banku?

Następnie uczniowie obejrzeli film "Finansiaki przedstawiają bank". Po filmie otrzymali karty pracy, przy pomocy których ustalali role i usługi banku.

A jaka jest rola banku? - mini wykład:

Ludzie mogą przechowywać pieniądze w skarbonce, portfelu lub w banku. Wpłacenie gotówki do banku i korzystanie z niego jest bardzo wygodne oraz bezpieczne. Wygodne, bo możemy płacić kartą lub przez Internet, wysyłać pieniądze do osób będących w innym mieście czy kraju. Nasze pieniądze są bezpieczne, ponieważ bank jest bardzo trudno okraść. Nawet jeśli komuś uda się obrabować bank, to ten i tak nam odda pieniądze, które do niego wpłaciliśmy. Dzieje się tak, ponieważ o bezpieczeństwo naszych pieniędzy dbają Komisja Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Nie ma jednak żadnej instytucji, która zwróci nam pieniądze ze zgubionego portfela czy okradzionego mieszkania. Wpłacając pieniądze do banku, możemy zdecydować, czy chcemy je tam tylko przechowywać i mieć ciągły dostęp, czy wolimy zarobić. Jeśli decydujemy się na ulokowanie swoich pieniędzy na oprocentowanym koncie oszczędnościowym lub lokacie, to bank wypłaci nam odsetki za to, że przez pewien określony czas przechowujemy w nim nasze pieniądze. W ten sposób zarabiamy dodatkowe pieniądze, nie robiąc nic. Każdy klient banku ma swoje własne konto i w każdej chwili może osobiście w banku, przez telefon lub Internet sprawdzić ile ma pieniędzy. Ludzie jeszcze z jednego powodu korzystają z banku, a są nim kredyty. Gdy ktoś potrzebuje sporej kwoty na przykład na zakup mieszkania czy zainwestowanie w swoją firmę, może poprosić bank o pożyczenie pieniędzy, czyli o kredyt. Bank pożycza klientom pieniądze, a ci je oddają. Klient zawsze oddaje więcej pieniędzy bankowi, niż pożyczył. Zwraca całą pożyczoną kwotę razem z odsetkami, czyli opłatą za korzystanie z pieniędzy banku.

Po wykładzie uczniowie otrzymali zaproszenie do zabawy w kalambury. Ochotnicy otrzymali kartki z pojęciami: karta płatnicza, świnka skarbonka, gotówka, przelew, bankomat - ich zadaniem było za pomocą ciała pokazać pojęcia z kartki.

Po zabawie - czas na dyskusję - bank dla każdego.

Czy każdy człowiek może być klientem banku? Jakie warunki trzeba spełnić? (pełnoletność, dowód osobisty lub paszport); Czy dziecko może mieć własne konto w banku? (tak, są banki, gdzie za zgodą rodzica dziecko może mieć własne konto oraz kartę bankomatową); Czy osoba niewidząca lub niedowidząca może korzystać z bankomatu? (tak, są bankomaty ze słuchawkami do odsłuchiwania komunikatów bankomatu, a na klawiaturze znajdują się napisy w języku Braille’a); Czy osoba niesłysząca może korzystać z banku? (tak, są placówki bankowe, które zatrudniają osoby posługujące się językiem migowym). A jak radzi sobie posługując się bankomatem czy idąc do banku osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim? (dostosowana wysokość bankomatu dla osób na wózkach, podjazdy lub windy ułatwiające dojście do banku). Z tego o czym rozmawialiśmy wynika, że bank jest dla każdego. Każdy człowiek może bezpiecznie i wygodnie korzystać z usług banku.

Zajęcia zakończył quiz.

img

img

 

img

img

img

img

A tak wygląda nasz bank - zaraz po wejściu...

Mamy nadzieję, że wkrótce go odwiedzimy...

img

img

img

1
Dodaj Komentarz
  • 3
  • 1
  • 10
Komentarze