21.09.2020

Jubileuszowy Rajd Południowego Mazowsza

19 września 2020r. warecki Oddział PTTK wyruszył na pieszą wędrówkę w 50. Rajd Południowego Mazowsza. Tegoroczny rajd, ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii, został skrócony do jednodniowej wędrówki. 
W trasę do miejsca startowego turyści dotarli autokarami. Byli wśród nich przedstawiciele szkół z Nowej Wsi, Konar, Wrociszewa, Sułkowic, Michałowa, Watraszewa i PSP nr 1 w Warce. Pogoda dopisywała, humory również.Turyści, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, wędrowali drogami wśród wsi i sadów. Z daleka podziwiali ruiny zamku książęcego i kościoła umiejscowione na wzgórzu w Czersku. Pierwsze kroki skierowali właśnie do świątyni, gdzie przyjął ich proboszcz ks. Jacek Bociek. W kilku słowach opowiedział zgromadzonym historię zabytkowej świątyni i pokazał najstarsze eksponaty znajdujące się na terenie kościoła. Następnie piechurzy przeszli na rynek zamku książęcego, który powstał pod koniec XIV wieku. Książe Janusz I Starszy zbudował na ruinach grodu zamek gotycki służący obronie ziem przed krzyżakami. Jego budowę zakończono w 1410 roku. Niestety meandrująca Wisła przesunęła swoje koryto i zamek stracił swoje pierwotne znaczenie. W 1526 roku zamek włączono do Korony, a dzięki przybyłej w mury grodu Królowej Bonie, ponownie rozkwitł. Zdewastowany został podczas potopu szwedzkiego w 1656r. Już nie podniósł się z ruin.
Uczestnicy rajdu zostali podzieleni na mniejsze grupy, rozpoczęli zwiedzanie zamku i ruszyli w trasę questu „Kto tu bywał?” Na zakończenie wszyscy zebrali się na placu zamkowym. Pani prezes, podziękowała za udział i wręczyła każdej drużynie pamiątkowy dyplom i piłki, które stały się już niepisaną tradycją wędrówek. Następnie turyści udali się na cmentarz parafialny, by przy mogile poległych w latach 1939-1945 zapalić znicze i uczcić ich śmierć chwilą ciszy. Zmęczeni, ale zadowoleni wsiedli do autokarów i ruszyli w drogę powrotną. 

img

1
Dodaj Komentarz
  • 8
  • 6
  • 0
Komentarze