07.05.2020

Co to jest zdrowie?

img

Dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO): „Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia)”.

A czym jest zdrowie dla Ciebie?

Założę się, że nie myślisz o tym na co dzień. Zaczynasz dopiero wtedy, kiedy przydarza Ci się tak banalna przypadłość jak przeziębienie, grypa, gorączka, złamanie, ból zęba czy problemy z kręgosłupem. Myślisz wtedy „chcę wyzdrowieć”, „nie chcę tak się czuć”. I fakt, po czasie spędzonym na przyjmowaniu leków, rehabilitacji , zabiegach, wreszcie wracasz do zdrowia. Ale czy powrót do formy po przeziębieniu czy złamaniu nogi to rzeczywisty powrót do zdrowia....?

Zdrowie w potocznym ujęciu kojarzone jest z cielesną stroną człowieka. Czujemy się zdrowo, gdy nie chorujemy i jesteśmy sprawni fizycznie. Jednak znacznie ciekawsza jest odpowiedź na pytanie:

Czy mamy wpływ na nasze zdrowie?

Jak myślisz, co powoduje, że jesteś zdrowy?

Czy masz bezpośredni wpływ na posiadanie zdrowia, czy doświadczanie chorób ?

W 1974 r Marc Lalonde opublikował raport, w którym zostały przedstawione czynniki wpływające na nasz stan zdrowia. I tak na kształtowanie zdrowia mają wpływ następująco:

  • styl życia ludzi (55%)
  • środowisko życia (20%)
  • czynniki biologiczno-dziedziczne (15%)
  • organizacja opieki zdrowotnej (10%)

Wyniki raportu potwierdzają fakt, że kondycja naszego zdrowia w głównej mierze zależy...od nas samych. Nikt z nas nie ma wpływu na uwarunkowania genetyczne, które determinują nasz stan w 15%, nie mamy również wpływu na organizację służby zdrowia, której jakość wpływa na nasz stan w 10%, ale na jakość Twojego własnego zdrowia wpływ aż w 75% masz Ty sam!

Zatem jednym z największych wyzwań w obszarze poprawy zdrowia jest zmiana wzorów zachowań na takie, które służyć będą naszej odporności na choroby, dobremu samopoczuciu i zadowoleniu, jednym słowem przekształcenie wzorców na dobre nawyki zdrowotne.

0
Dodaj Komentarz
  • 9
  • 23
  • 22