15.03.2018

Co robi bank i kto w nim pracuje?

W dniu dzisiejszym grupa najmłodszych SKO-wiczów odwiedziła miejsce, w którym "mieszkają" pieniądze - bank PKO w Warce. Już w drzwiach powitała nas uśmiechnięta Pani Dyrektor, a dalej pracownicy banku.

W czasie zajęć bankowych uczniowie mieli okazję, by uporządkować wiadomości o oszczędzaniu.
Poznali podstawowe zadania banku i uświadomili sobie korzyści płynące z oszczędzania w banku. Zwiedzili również pomieszczenia i stanowiska pracownicze. Byli także w pokoju Pani Dyrektor, gdzie mogli zasiąść na dyrektorskim fotelu.

Istnieją różne sposoby oszczędzania – część osób gromadzi pieniądze w domu, dzieci używają skarbonek, ale najlepszym chyba sposobem jest odkładanie pieniędzy w banku, który umożliwia nam również inwestowanie, czyli pomnażanie posiadanych środków finansowych. Bank komercyjny zajmuje się przede wszystkim gromadzeniem wkładów pieniężnych, prowadzeniem i obsługą rachunków przedsiębiorstw i gospodarstw domowych oraz udzielaniem kredytów. Banki potrzebują środków, aby udzielać kredytów ludziom lub firmom, więc pożyczają pieniądze od swoich klientów – główną formą tych pożyczek są depozyty. Po terminie określonym w umowie bank wypłaca właścicielowi depozytu całą kwotę plus odsetki, które stanowią formę zapłaty dla klienta, który w tym czasie zrezygnował z innego sposobu wykorzystania środków. Oprocentowanie płaci również kredytobiorca, który jest zobowiązany do oddania bankowi w określonym terminie całej sumy kredytu, powiększonej o należne odsetki. Bank proponuje również wiele innych usług. Należy do nich na przykład prowadzenie rachunków bankowych dla instytucji i przedsiębiorstw (do rejestracji wpłat, udzielanych kredytów, rozliczeń bezgotówkowych, wypłat i sprawdzania stanów wkładów pieniężnych wniesionych do banku przez jego klientów) czy rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych dla osób fizycznych (zwanych potocznie kontami osobistymi), umożliwiających deponowanie pieniędzy, dokonywanie rozliczeń poprzez realizację stałych zleceń (przelewów) czy zaciąganie kredytów. Do rachunków bank wydaje również karty płatnicze, czyli elektroniczne instrumenty płatnicze umożliwiające dokonywanie płatności bez użycia banknotów i monet. Przy ich użyciu można również wyjąć pieniądze z bankomatu. Przećwiczyliśmy to praktycznie po wyjściu z banku.

Pani Dyrektor, na zakończnie wizyty, wręczyła wszystkim opaski odblaskowe oraz poczęstowała słodziutkimi mini cukierkami.

img

img

 

img

img

img

img

img

Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor i Pracownikom Banku

za nowe doświadczenia, wiele cennych informacji oraz bardzo miłe przyjęcie.

2
Dodaj Komentarz
  • 3
  • 7
  • 6
Komentarze