14.11.2017

5 ważnych zasad

Dziecko, które porusza się po poboczu drogi, czy nawet chodniku jest słabo widoczne dla kierowcy. Dlatego tak ważne jest wpajanie mu odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Opiekunka SKO przypomniała uczniom z klasy I i II ważne dla bezpieczeństwa zasady. Oto one:  

1.    Wyrabianie właściwych nawyków

Dziecka trzeba do znudzenia uczyć zasad bezpiecznego poruszania się na drodze. Przepytujmy go i sprawdzajmy, co wie. Bardzo ważne, aby wpoić mu, że samowolne opuszczenie podwórka czy innego miejsca do zabawy i wychodzenie na ulicę jest równie niebezpieczne, jak zabawa zapałkami, wkładanie przedmiotów do kontaktu, itp.

2.    Uczymy ograniczonego zaufania do kierowcy

Także w miejscach, w których powinno czuć się bezpiecznie (np. na oznakowanym przejściu dla pieszych). Lepiej nie wchodzić na pasy, gdy widzimy szybko nadjeżdżający samochód.

3.    Bezpieczny na  rowerze

Pamiętamy o wkładaniu kasku. Należy umieć właściwie regulować i zapinać.  Daszek musi wystawać poza czoło, nie może być zsunięty na tył głowy, zaś paski powinny być naciągnięte, ale nie ściśnięte. Używamy też rękawiczek i ochraniaczy na kolana. Dbamy, by być dobrze widocznym na rowerze. Najlepsze są jasne, jaskrawe stroje z elementami odblaskowymi. Niezwykle ważne dla bezpieczeństwa jest oświetlenie sygnalizacyjne, a także odpowiednia wysokość siodełka, stabilne mocowanie kierownicy i prawidłowe ciśnienie w oponach.

4.    Uważny na ulicy

Pamiętamy, że przez jezdnię wolno przechodzić wyłącznie w miejscach wyznaczonych lub dozwolonych. Jeżeli nie ma chodnika poruszamy się lewą stroną drogi; po zmroku należy posiadać odblaski.

5.    Zabezpieczony w samochodzie

Dziecko podróżujące samochodem musi znajdować się w foteliku dostosowanym do swojego wieku. Dopiero dzieci o wadze powyżej 36 kg i wzroście powyżej 138 cm mogą być przypięte jedynie pasem. Foteliki dzielą się na 5 grup wagowych. Należy dobrać odpowiedni.

Po rozmowie uczniowie kolorowali obrazki związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

img

img

 

img

Prace ozdobią tablicę, która wkrótce powstanie. Będą na niej między innymi wyniki listopadowych konkursów akcji "Odblaskowe SKO".

0
Dodaj Komentarz
  • 4
  • 30
  • 22