09.03.2023

Zasady bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej

Przypominamy naszym SKO-wiczom zasady bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej. Poniższe zasady są niezmiernie ważne, bo ich nieprzestrzeganie może spowodować, że  stracimy wszystkie swoje oszczędności.

Bezpieczne hasło

Podczas aktywacji dostępu do elektronicznej bankowości konieczne jest ustawienie hasła. Nie powinno być takie samo, jak do innych serwisów, nie wolno również tworzyć prostych haseł, takich jak imię i nazwisko, czy data urodzenia. Są one proste nie tylko do złamania, ale i do odgadnięcia. Hasło powinno być odpowiednio długie i zawierać zarówno wielkie, jak i małe litery oraz znaki specjalne.

Maskowanie hasła

Coraz popularniejsze stają się hasła maskowane – czyli takie, których nie trzeba wpisywać całych podczas logowania (a jedynie wybrane znaki). Zwiększą to bezpieczeństwo w ten sposób, że nawet w przypadku instalacji oprogramowania szpiegowskiego na komputerze, przestępca nie pozna całego hasła. Jeśli tylko mamy możliwość wyboru hasła maskowanego, należy to zrobić.

Logowanie na stronie banku

Logowanie do konta bankowego powinno następować wyłącznie ze strony banku – nigdy nie wolno logować się na stronach, do których ktoś wysłał link. Bank nigdy nie przesyła wiadomości z prośbą o podanie loginu i hasła, nie może zażądać tego również jego pracownik. Przed zalogowaniem należy sprawdzić, czy połączenie jest bezpieczne i czy strona zawiera faktyczny adres banku poprzedzony „https”, z ikoną kłódki.

Logowanie na smartfonie

Uzyskując dostęp do swojego konta za pomocą smartfonów należy zwrócić szczególną uwagę, że bank nie wymaga instalacji żadnych dodatkowych certyfikatów. Korzystanie z bankowości internetowej na smartfonie powinno odbywać się przez oficjalne aplikacje banków, z oficjalnych serwisów Google (Google Play) i Apple (App Store).

Obrazek bezpieczeństwa

Mała grafika z wybranym przez użytkownika zdjęciem może zapobiec wyłudzeniu danych, czyli tzw. phishingowi. Wyświetla się ona na stronie logowania, w miejscu, gdzie należy wpisać hasło i to, gdy jej nie ma, lub obrazek jest inny, niż zwykle powinno sugerować, że coś jest nie tak.

Kody (tokeny) SMS

Przed wykonaniem przelewu, czy jakiejkolwiek innej operacji mającej wpływ na stan konta, bank prosi o autoryzację transakcji poprzez wpisanie kodu, który jest wysyłany na numer telefonu podany przy zakładaniu rachunku.

Właściwy numer konta

Niedawno w sieci pojawiła się informacja złośliwym oprogramowaniu, które rozpoznaje skopiowany do schowka numer rachunku i podmienia go na inny, bez wiedzy użytkownika. Dlatego przed zatwierdzeniem przelewu zawsze należy sprawdzić, czy numer w formularzu przelewu jest taki sam jak ten w miejscu, z którego został skopiowany, aby nie przelać pieniędzy oszustom.

Wspólne komputery

To szczególnie ważna zasada, którą należy wpoić nastolatkowi chcącemu posiadać własne konto w banku: należy unikać logowania się to bankowości internetowej na komputerach publicznych – na przykład w bibliotece, w kafejce internetowej, czy w szkole. Brak ścisłej kontroli nad komputerami w takich miejscach sprawia, że mogło zostać na nim zainstalowane oprogramowanie służące do wykradania danych i przejmowania haseł.

Poufność danych

Nie należy nikomu podawać takich danych jak: numer klienta (numer identyfikacyjny w bankowości internetowej lub login), hasło, numer karty płatniczej, numer PIN do karty, kod CVV (znajdujący się na odwrocie karty płatniczej).

Bankowość elektroniczna dla początkujących - PKO Bank Polski

12
Dodaj Komentarz
  • 8
  • 11
  • 12
Komentarze