13.02.2023

Jakie są zagrożenia w Internecie?

1. Złośliwe oprogramowanie

Hakerzy są w stanie wyrządzić sporo szkód, jeżeli posłużą się malware, czyli złośliwym oprogramowaniem. Należą do niego różnego rodzaju wirusy, m.in.

  • robaki komputerowe – programy, które posiadają zdolność do replikowania się i rozprzestrzeniania w samoistny sposób. W efekcie powodują szybkie wyczerpywanie zasobów zainfekowanego komputera,
  • adware – złośliwy wirus, który wyświetla w przeglądarce i na pulpicie niechciane komunikaty reklamowe, np. w postaci bannerów, okien pop-up czy pasków narzędzi. Po kliknięciu w nie użytkownik jest przekierowywany na reklamowaną stronę internetową. Takie programy zwykle nie są szkodliwe, jednak mocno utrudniają korzystanie z komputera,
  • spyware – oprogramowanie szpiegujące, które monitoruje aktywność użytkownika – np. przeglądane strony czy uruchamiane programy. Rodzajem spyware jest keylogger, czyli program rejestrujący naciśnięcia klawiszy na klawiaturze czy wykonujący zrzuty ekranu,
  • ransomware – rodzaj malware posiadający zdolność blokowania dostępu do komputera. Aby zdjąć blokadę, ofiara jest nakłaniana do wpłacenia okupu na podany numer konta bankowego.

Cyberprzestępcy w celu zainstalowania szkodliwego oprogramowania zwykle wykorzystują luki w systemie operacyjnym komputera. Można również nieświadomie doprowadzić do infekcji, np. pobierając z Internetu zarażony plik czy wchodząc na zainfekowaną stronę.
Malware często udaje legalne i przydatne programy, które okazują się trojanem. Wykrycie złośliwego programu staje się wyjątkowo trudne, jeżeli jest on instalowany razem z rootkitem, czyli szkodliwym kodem, ukrywającym niebezpieczne procesy w systemie. Hakerzy są również w stanie całkowicie przejąć kontrolę nad komputerem, na co pozwala im exploit – program umożliwiający przejęcie uprawnień administratora, np. w celu kradzieży lub usunięcia plików.

2. Spam

Kolejny rodzaj zagrożenia w sieci to niechciane wiadomości, zwykle o charakterze reklamowym. Są wysyłane w sposób masowy do wielu użytkowników. Reklamy zachęcają do kliknięcia w link, pobrania pliku czy podjęcia określonej aktywności – np. zakupu czy skorzystania z usługi. Do rozsyłania SPAM-u najczęściej służy poczta elektroniczna oraz komunikatory internetowe.

3. Phishing

Poważnym typem zagrożenia w internecie jest phishing, czyli stosowane przez cyberprzestępców techniki wprowadzające użytkownika w błąd z zamiarem odniesienia określonych korzyści. Cyberprzestępcy podszywają się pod znane firmy i instytucje, np. pocztę, kuriera, policję, sąd, kancelarię prawniczą, bank, urząd skarbowy, ZUS, dostawcę energii elektrycznej czy operatora telefonicznego. Próbują wpłynąć na emocje swoich ofiar, zwykle wywołując u nich lęk czy wywierając poczucie presji czasu. Celem akcji phishingowych jest najczęściej przejęcie dostępu do konta bankowego lub wyłudzenie prywatnych danych.

4. Łamanie zbyt prostych haseł

Hakerzy są w stanie w łatwy sposób przejąć dostęp do konta w banku, poczty elektronicznej, sklepu internetowego czy innych serwisów internetowych. Najszybciej będą w stanie złamać proste i powszechnie używane hasła, np. składające się wyłącznie z imion czy następujących po sobie liczb.

5. Nieodpowiednie treści dla nieletnich

Szczególnie narażone na zagrożenia w Internecie są dzieci, które mogą trafić na nieodpowiednie dla nich treści, np. pornografię, materiały promujące przemoc czy nielegalne i przestępcze działania.

6. Przyjmowanie fałszywej tożsamości

W sieci działa wiele przestępców, którzy przyjmują fałszywą tożsamość, np. oszuści matrymonialni. Najczęściej można się na nich natknąć w serwisach społecznościowych oraz na czatach internetowych.

7. Internetowy hejt i fake newsy

Poczucie anonimowości skłania wielu użytkowników do zamieszczania w Internecie opinii, których nie byliby w stanie wypowiedzieć w realnym świecie. W sieci można więc znaleźć wiele wypowiedzi określanych jako mowa nienawiści. Są to komunikaty pełne agresji, wulgaryzmów, ostrej krytyki i obraźliwych uwag. Hejt może mieć związek z dyskryminacją, np. ze względu na płeć, rasę, religię, światopogląd czy orientację seksualną.
W sieci nie zawsze są publikowane prawdziwe i wiarygodne treści. Często można trafić na newsy zamieszczane dla żartu czy z zamiarem celowego wprowadzenia użytkowników w błąd. Na podstawie fake newsów spora część z nich podejmuje szkodliwe dla siebie działania.

8. Upublicznianie prywatnych zdjęć, nagrań i wiadomości

Korzystając w nierozważny sposób z Internetu, można również narazić się na utratę dobrego wizerunku. Istnieje niebezpieczeństwo, że zamieszczane w sieci prywatne fotografie czy nagrania wideo zostaną upublicznione bez zgody ich właściciela.

9. Fałszywe sklepy internetowe

Spora część użytkowników Internetu dokonuje zakupów w sklepach online oraz serwisach aukcyjnych. Jest to rozwiązanie wygodne i pozwalające zaoszczędzić czas. W sieci działa jednak wielu oszustów, którzy zakładają fałszywe sklepy oraz zamieszczają oferty wprowadzające w błąd. Klient będący ich ofiarą po wniesieniu zapłaty nie otrzymuje zamówionego towaru.

 

3
Dodaj Komentarz
  • 14
  • 8
  • 4
Komentarze