22.02.2023

Co to znaczy „przedsiębiorcze dziecko” cz.2

 

Kompetencje z zakresu edukacji finansowej dla dzieci:
 

  1. Oszczędzanie pieniędzy
    Nie oszukujmy się - większość dorosłych nie potrafi oszczędzać. Dlatego żyjemy ponad stan, od pierwszego do pierwszego, a prawdziwa wolność finansowa nam raczej nie grozi. Ale tak dramatyczną sytuację można łatwo odmienić! Wystarczy, że wyrobisz w Twoim dziecku nawyk oszczędzania.
     
  2. Sposób myślenia o pieniądzach
    Ilość posiadanych pieniędzy nas nie określa. Dług to nie koniec świata. Wygrana na loterii nie da nam pełni szczęścia. Bogactwo nie sprawia, że jesteś złym człowiekiem.
    W społeczeństwie, tak samo jak w ramach naszych budżetów domowych, panują różne przekonania na temat pieniędzy. Naucz dziecko, że pieniądze są tylko narzędziem w naszych rękach i dopiero to, co z nimi robimy, daje określone rezultaty.
     
  3. Zarabianie pieniędzy i odpowiedzialność za własną sytuację finansową
    Pieniądze nikomu się nie należą. Na pieniądze trzeba sobie zapracować. Najlepiej zrobić to, dając innym ludziom prawdziwą wartość, najczęściej w postaci produktu lub usługi. Im wcześniej dziecko to zrozumie, tym bardziej odpowiedzialne poczuje się za swoją sytuację finansową.
     
  4. Dzielenie się pieniędzmi
    Dzielenie się tym, co mamy, powoduje niezwykłe zmiany w naszym myśleniu. Pokaż dziecku, że aby pomagać, nie trzeba być milionerem.
     
  5. Gospodarowanie pieniędzmi
    Jest to pojęcie bardzo szerokie, bo też z pieniędzmi da się zrobić wiele rzeczy. W życiu nie chodzi o to żeby zarabiać i wydawać. Naucz dziecko manipulować gotówką, inwestować, przesuwać aktywa - pokaż wszystko, co potrafisz, a za chwilę dziecko będzie uczyć Ciebie własnych nowych rozwiązań i zastosowań.

 

Galeria zdjęć SKO-wiczów:

 imgimgimgimgimgimg imgimgimg

 

 

 

 

 

8
Dodaj Komentarz
  • 8
  • 2
  • 9
Komentarze