08.03.2020

Dzień Kobiet

DZIEŃ KOBIET

jest to coroczne święto obchodzone 8 marca odbywające się od 1910 roku. Ustanowione przez Socjalistyczną Partię Ameryki w wyniku stajków sufrażystek w Nowym Yorku.

Często za pierwowzór święta uznaje się rzymskie Matronalia.

Święto obchodzone w starożytnym Rzymie podczas którego mężowie obdarowywali swoje żony prezentami 

i spełniali ich życzenia.

Znalezione obrazy dla zapytania: dzień kobiet

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki.

Wersja, jakoby miało ono upamiętniać odbywający się rok wcześniej nowojorski strajk pracownic przemysłu odzieżowego przeciwko złym warunkom pracy i śmierć 126 z nich zamkniętych tam przez właściciela nie znajduje potwierdzenia w źródłach. Prawdopodobnie doszło do pomieszania faktów, gdyż 8 marca 1908 roku na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz 15 tys. pracownic zakładów odzieżowych (upamiętniających z kolei podobny marsz z 1857 roku), domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Zainspirowane tym marszem pracownice zakładów odzieżowych (głównie imigrantki) podjęły trzymiesięczny strajk zimą na przełomie 1909 i 1910 roku przeciwko wyzyskującym je właścicielom fabryk, tzw. "Powstanie dwudziestu tysięcy". Do pożaru natomiast doszło w nowojorskiej fabryce tekstyliów Triangle Shirtwaist 25 marca 1911 roku. Zginęło wtedy 146 osób (129 kobiet i 17 mężczyzn), z czego w większości ofiarami były żydowskie i włoskie imigrantki, w wieku od czternastu do czterdziestu ośmiu lat. Jedną z przyczyn tak dużej liczby ofiar było zamknięcie przez właścicieli większości wyjść z budynku, w tym na zewnętrzne klatki schodowe – powszechnie stosowana praktyka w tamtym czasie, mająca na celu uniemożliwienie dostania się na teren zakładu osób niepowołanych oraz kradzieży. W konsekwencji dwaj właściciele stanęli przed sądem oskarżeni o zabójstwo pierwszego i drugiego stopnia. Wydarzenie to przyczyniło się do powstania kilku komitetów i stowarzyszeń mających na celu poprawę bezpieczeństwa w publicznych zakładach pracy.

WIKIPEDIA

To swięto upamiętnia także wiele innych zrywów organizowanych przez kobiety m. in. domagania się praw wyborczych, demonstacji antywojennych. W Rosji jeden z takich pochodów zapoczątkował rewolucję lutową.

 

Obecnie święto jest w wielu krajach oficjalne. Mężczyżni obdarowują swoje żony, matki, partnerki czy koleżanki z pracy drobnymi upominkami i kwiatami.

 

Znalezione obrazy dla zapytania: dzień kobiet

ZWYCZAJE ZWIĄZANE Z DNIEM KOBIET

we Włoszech tradycją jest obdarowywanie kobiet gałązkami akacji srebrzystej

W Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Brazylii, Chorwacji, Czarnogórze, Rumunii, Mołdawii, Macedonii, Słowenii, Serbii i Węgrzech często dzieci obdarowują swoje nauczycielki

w Portugalii i Rumunii panie organizują spotkania ,,tylko dla pań''.

Na całym świecie kobiety organizują happeningi i marsze propagujące równuprawnienie i prawa kobiet.

 

2
Dodaj Komentarz
  • 3
  • 9
  • 14
Komentarze