05.11.2013

Brzęcząca moneta przetrwała wieki

Historia polskiej monety

Pierwsze monety polskie wybito między 960  a 990 rokiem. Monetami tymi były srebrne denary z symbolem kapliczki i krzyża. Bite były przez Mieszka I i Bolesława I Chrobrego.

monetym.bmp

Nie od zawsze w naszym kraju posługiwaliśmy się złotówkami.

W drugiej połowie XIV wieku pojawiła się gruba moneta srebrna: grosz krakowski. Była to najważniejsza jednostka w systemie monetarnym, wprowadzony przez Kazimierza Wielkiego. Znajdowały się na niej napisy „Kazimirus Primus – Dei gratia Rex Polonie” („Kazimierz Pierwszy – z bożej łaski król Polski”) oraz „Grossi Cracovienses” („Grosz krakowski”). Na rewersie grosza wybito orła w koronie.
groszkrakowski.jpggroszkrakowski2.jpg

Grosz krakowski. Kopia bita z mosiądzu.

Natomiast monetę nazwano złotym polskim bije się dopiero za panowania Zygmunta Augusta w roku 1564. Co ciekawe, wcale nie ze złota, tylko ze srebra, o średnicy 40 mm . Ten pieniądz nie znalazł jednak uznania.

Zygmunt.jpgcopy_of_ZygmuntAugust1564.jpg

W 1663 roku Jan Kazimierz za poradą Andrzeja Tymfa , przedsiębiorcy menniczego, wypuścił na płacenie długów państwowych złotówki srebrne o średnicy 3 cm . Nazwano je później powszechnie "tymfami".

janKazimierz1.jpgjanKazimierz.jpg

Do pierwszego rozbioru Polski jeden złoty był równoważnikiem trzydziestu groszy. Nazwa złoty nie była wtedy nazwą monety. Nazywały się one tymfami. W czasach zaborów Polacy korzystali z monet rosyjskich, niemieckich oraz austriackich.
W 1828 roku powstał Bank Polski , który był upoważniony do tego, żeby wybijać polskie monety.

1828.jpg1828b.jpg

Przez pewien czas rzeczywiście były one w obiegu. Upadek powstania styczniowego spowodował jednak, że zostały one wycofane, a Bank Polski zakończył swoją działalność.
Kiedy odzyskaliśmy niepodległość, to mogliśmy już spokojnie posługiwać się polską walutą. Jednak okazało się to niekorzystne. Osoby zajmujące się polityka monetarną zwróciły uwagę na dużą ilość wydrukowanych marek polskich, których nie opłacało się zniszczyć, więc przez pewien jeszcze czas to one obowiązywały na naszych ziemiach. W lutym następnego roku ustalono, że jednostką monetarną będzie „złoty’ i od tej pory posługujemy się złotówkami.
W 1950 roku została przeprowadzona pierwsza reforma pieniężna, a ostania denominacja miała miejsce w 1995 roku.

copy_of_zotwki.jpg

copy_of_10zl.jpgcopy_of_20zl.jpgcopy_of_50z.jpg

100z1.png

copy2_of_100z2.png

copy2_of_200zl_1994.jpg

Od tego czasu posługujemy się cały czas tymi samymi monetami oraz banknotami. Kolejna reforma pieniężna będzie nas czekać prawdopodobnie w 2015 roku, ponieważ właśnie wtedy rząd planuje wprowadzić euro.

4
Dodaj Komentarz
  • 14
  • 8
  • 7
Komentarze