28.04.2020

Na zakupy bez gotówki - Zajęcia część 6

Dziś opowiem Wam o płaceniu kartami i innymi gadżetami zbliżeniowymi.

img

 

 

W dzisiejszej sytuacji taka forma płatności w sklepach jest najrozsądniejsza.

Ogranicza rozprzestrzenianie się Koronawirusa.

 

Wszystkie banki wprowadziły już karty zbliżeniowe i inne gażety z funkcją płatności bezdotykowej - naklejki zbliżeniowe, które można umocować na różnych przedmiotach, z którymi nie rozstajemy się w ciągu dnia, np. na telefonie komurkowym, odtwarzaczu MP3, a także tzw. biipery, czyli zegarki, opaski, maskotki i breloczki bezstykowe. Sposób funkcjonowania tych urządzeń nie różni się od zwykłych kart zbliżeniowych: wystarczy zbliżyć gadżet do czytnika płatniczego i transakcja zostanie zrealizowana. Oznacza to, że nie trzeba już nosić ze sobą portfela z kartą płatkiczą, ponieważ zegarkiem czy opaską można dokonywać płatności także na większe kwoty (np. podając PIN - w zależności od reguł korezystania z takich urządzeń ustalonych przez bank).

Banki w Polsce oferują karty i gadżety zbliżeniowe nie tylko dorosłym klientom, ale również nastolatkom, które ukończyły 13 lat - można wówczas założyć tzw. konto młodzieżowe i otrzymać karte płatniczą. Z kolei dzieci poniżej 13 roku życia mogą pod kontrolą rodziców i opiekunów skorzystać z karty płatniczej zbliżeniowej (np. przedpłaconej), naklejki zbliżeniowej lub breloka.

img

img

Zarówno karta, jak i gadżety zbliżeniowe umożliwiają młodym użytkownikom korzystanie z nowoczesnych płatności zbliżeniowych. Korzystając z tego rodzaju karty, dziecko może płacić i pobierać gotówkę tak jak dorosły, ale pozostaje pod pełną kontrolą rodzica. Właścicielem karty jest bowiem rodzic/opiekun i to on przekazuje ją  w użytkowanie dziecku. Jest ona zasilona kwotą, o której zdecydował opiekun dziecka. Podobnie rodzic ustala limity poszczególnych rodzajów operacji - np. limit płatności w sklepie ( do jakiej wartości transakcje mogą byc realizowane przz dziecko) czy wypłat w bankomacie, których będzie dokonywało dziecko. Jeśli natomiast dziecko zgubiło kartę lub brelok, należy je natychmiast zastrzec w serwisie transakcyjnym lub dzwoniąc na numer infolinii przez bank, zazwyczaj dostępny prze zcałą dobę, 7 dni w tygodniu. Zasilając kartę częściej, ale mniejszymi kwotami, możemy zminimalizować ryzyko strat.

 

Korzystanie z kart i gadżetów zbliżeniowych jest wygodne, szybkie i bezpieczne, jeśli przestrzegane są podstawowe zasady korzystania z tych narzędzi płatniczych. Przy okazji jest to doskonała nauka rozsądnego gospodarowania pieniędzmi.

 

0
Dodaj Komentarz
  • 15
  • 12
  • 6