31.01.2015

Zima...

...a to oznacza ferie:)

Opowiem trochę o zimie

 

Zima – jedna z czterech pór rokuprzyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najniższymi temperaturami powietrza w skali roku, umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego, zazwyczaj zestaloną (zamarzniętą) formą opadu i osadu atmosferycznego, a większość świata roślin i zwierząt przechodzi okres uśpienia.

 

Zima astronomiczna rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego i trwa do momentu równonocy wiosennej, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 22 grudnia21 marca (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas zimy astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, jednak z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa.

 

Za zimę klimatyczną przyjmuje się okres roku, w którym średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej 0 °C. Zasadniczo zimę poprzedza jesień, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy -przedzimie. Podobnie zimę od wiosny oddziela przedwiośnie.

 

Dla półkuli południowej wszystkie opisane daty i zjawiska są przesunięte o pół roku. Za miesiące zimowe na półkuli północnej uznaje się grudzieństyczeńluty, a na południowej czerwieclipiecsierpień.

 

 

 

 

 

 

Dziś kończy się I edycja konkursu LOTTO - LOKATKA

Nagrody sponsorowane przez Panią Agajpj czekają na swoich właścicieli.

 

 

 

141
Dodaj Komentarz
  • 7
  • 0
  • 12
Komentarze