09.04.2016

JAK TO WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO...CZYLI KILKA SŁÓW O HISTORII SKO!

Moi Drodzy, zapewne każdy z Was chciałby wiedzieć skąd się wzięło nasze SKO? A więc tu znajdziecie kilka słów o tym jak, gdzie, kiedy i przez kogo zostało utworzone SKO!

W 1925 r. Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, Stanisław Grabski, wydał okólnik głoszący, że młodzieży szkolnej należy wpajać umiejętność i zasady oszczędzania pieniędzy. Celowi temu służyć miało między innymi tworzenie Szkolnych Kas Oszczędności. Dziesięć lat później, w 1935 roku, jeden z jego następców, Wacław Jędrzejewicz, przekazał projekt SKO Pocztowej Kasie Oszczędności – późniejszemu PKO Bankowi Polskiemu.

Do wybuchu II wojny SKO działało w blisko 14 tysiącach szkół i skupiało ponad milion uczniów. Prowadzenie SKO traktowane było jako ważny element edukacji społecznej w rodzącej się po latach zaborów państwowości polskiej.

Dynamiczny rozwój SKO został zahamowany wraz z wybuchem II wojny światowej.

img

Skarbonka PKO (wzór z 1920 r.)

Działalność SKO wznowiono w 1947 roku. Kolejne lata to okres największego wzrostu liczby szkół uczestniczących w programie – do 1957 roku założono je w niemal 20 tysiącach placówek w całym kraju. Na popularność SKO miały na pewno wpływ cenne nagrody, które mogli wygrać najbardziej oszczędni uczniowie i najaktywniejsze szkoły. W organizowanym wtedy konkursie SKO - Olimpiadzie Oszczędnych - do wygrania były między innymi: rowery, radioodbiorniki, zegarki, sprzęt sportowy i fotograficzny. Biorąc pod uwagę obowiązującą wówczas doktrynę ekonomiczną i związane z nią braki w zaopatrzeniu, była to z pewnością kusząca perspektywa dla młodzieży szkolnej. Grupowo można było wygrać głównie wycieczki - do stolicy albo nad morze.

img

Książeczka SKO z okresu PRL

Pod koniec lat 60. PKO BP zaczęło organizować konkurs dla odkładających oszczędności w szkolnych kasach pod hasłem "Dziś oszczędzam w SKO - jutro w PKO", w którym do dziś biorą udział szkoły z całej Polski. W 1971 r. prowadzenie SKO przez PKO BP zostaje uregulowane zarządzeniem Ministra Oświaty i szkolnictwa wyższego. W latach osiemdziesiątych odkładanie w Szkolnych Kasach Oszczędności staje się mniej popularne. Wciąż jednak ich liczba utrzymuje się na poziomie 7-8 tysięcy.

img

 Plakat promujacy konkurs "Dzis oszczędzam w SKO - jutro w PKO" (1996/1997)

 

 

 Informacje i materiały zaczerpnięte ze strony: www.pkobp.pl

102
Dodaj Komentarz
  • 6
  • 9
  • 0
Komentarze