02.05.2011

Konkurs „Dbamy o środowiSKO”

 

W naszej szkole prowadzimy różnorodne działania ekologiczne. Oto niektóre z nich

 

Chronimy kasztanowce

Na naszym terenie drzewa kasztanowca atakuje szrotówek kasztanowcowiaczek. Powoduje on brązowienie, zwijanie, usychanie i przedwczesne opadanie liści. Tak osłabione drzewo dodatkowo narażone jest na różne choroby i mrozy, a w następnym roku daje dużo mniej owoców. Jedną z metod zwalczania tego szkodnika jest metoda mechaniczna polegająca na grabieniu i spalaniu liści kasztanowca zarażonych poczwarkami szrotówka.

Dlatego też członkowie naszego SKO  pod okiem nauczycieli przyrody, którzy włączyli się do tej akcji zbierali chore liście kasztanowca do worków, skąd zostały one zabrane i spalone.

W ten sposób, poprzez stosowanie konkretnych działań ochronnych,  nasi uczniowie ratowali piękne kasztanowce.

 

kasztanowce.jpg

 

 

Nasza współpraca z Nadleśnictwem

wszystkim się opłaca

 

Współpraca z Nadleśnictwem Góra Śląska nawiązana została sześć lat temu wtedy, kiedy powstało w „trójce” SKO. Obejmuje ona wiele różnorodnych działań, za które jesienią ubiegłego roku nasza organizacja otrzymała jedno z dziesięciu wyróżnień „Lasom przyjazny” w uznaniu szczególnych zasług w ochronie lasów. Nasi SKO – wicze często uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez pracowników Nadleśnictwa. Jesienią ubiegłego roku przy współudziale Nadleśnictwa zorganizowany został rajd rowerowy wiodący Leśną Ścieżką Dydaktyczną „Dziczek”. W czasie odpoczynków uczniowie odpowiadali na pytania zadawane przez leśnika, który nam towarzyszył. Później wzięli oni udział w pokazie sprzętu gaśniczego Straży Leśnej. Dzięki tej współpracy sadzimy drzewka na boisku szkolnym i uczestniczymy w akcjach zalesiania miasta.

 

copy_of_Nadlenictwo.jpg

 

Promujemy zdrową żywność

 

Jednym z zadań realizowanych w szkole jest promowanie zdrowej żywności. Cel ten jest osiągany poprzez liczne pogadanki podczas zajęć, wycieczki do stacji sanitarno – epidemiologicznej oraz zachęcanie do właściwego odżywiania. Pomocne jest tu uczestnictwo szkoły w programie „Owoce i warzywa w szkole”, dzięki któremu uczniowie zdrowo się odżywiają.

 

Konkursekologiazdjcia4.jpg

 

Dokarmiamy ptaki, psiaki i leśne zwierzaki

 

Nasza organizacja kładzie duży nacisk na akcje charytatywne. Staramy się wychowywać uczniów tak, aby uwrażliwiać ich nie tylko na piękno wokół siebie, ale również na krzywdę ludzką, biedę, niedostatek i bezsilność ludzi oraz zwierząt. Tradycją stały się organizowane przez SKO zbiórki kasztanów dla zwierząt leśnych, karmy dla psów przebywających w schroniskach oraz dokarmianie ptaków zimą. Akcje te prowadzone są przy współudziale Nadleśnictwa Góra Śląska oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej w Górze.

 

Dokarmianie.jpg

 

Opiekujemy się „Ogródkiem dendrologicznym”

Od pięciu lat członkowie SKO opiekują się „Ogródkiem dendrologicznym”, który należy do Nadleśnictwa Góra Śląska. Uczniowie przychodząc tu poznają nowe, często unikatowe, gatunki roślin. Niektórzy po raz pierwszy w życiu mają styczność z narzędziami ogrodowymi. W miesiącach jesiennych i wiosennych wykonujemy tu prace porządkowe – wyrywamy chwasty, spulchniamy ziemię i grabimy ją. Prace te wykonywane są charytatywnie, ale zawsze dają wiele radości i wspaniałych przeżyć.

 

Ogrdek.jpg

 

Święto drzewa

 

W październiku po raz kolejny wzięliśmy udział w obchodach święta drzewa. Z tej okazji gościliśmy w szkole pracownicę Nadleśnictwa Góra Śląska, która przeprowadziła pogadankę na temat zamysłu obchodów tego święta.

Kulminacyjnym punktem spotkania było wspólne posadzenie kilku drzew na terenie boiska szkolnego. Każda klasa otoczyła opieką wybraną przez siebie sadzonkę i zobowiązała się ją pielęgnować.

 

Sadzimydrzewa.jpg

 

Oszczędzanie, czyli mądre gospodarowanie

Podczas pierwszego dnia wiosny uczniowie klas I – III zajmowali się tematyką związaną z oszczędzaniem prądu, wody i papieru. Wszyscy pracując w grupach podawali różne sposoby na oszczędzanie w/w surowców oraz konieczność ich właściwego wykorzystania. Kolejnym etapem zajęć było układanie haseł i wykonywanie plakatów zachęcających do oszczędnego gospodarowania prądem, wodą i papierem. Podsumowaniem całodziennej pracy była prezentacja prac na forum szkoły.

Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie wezmą sobie do serca nasze motto przewodnie tych zajęć, że „oszczędzając prąd, papier i wodę chronisz przyrodę”.

 

Oszczdzamy.jpg

 

 

Z ekologią za pan brat, ona nam ocali świat

Kolejne działania ekologiczne, to różnorodne konkursy odbywające się od wielu już lat. Jeden z nich polega na tworzeniu zabawek ekologicznych z odpadów. Inny ma na celu ukazanie piękna przyrody w obiektywie. W czasie zajęć szkolnych uczymy też szeregu zachowań proekologicznych. Rokrocznie „Sprzątamy świat” i chodzimy na zajęcia do oczyszczalni ścieków. Oprócz tego co roku prowadzone są przez pracownika Wydziału Gospodarki Komunalnej w Górze zajęcia na temat segregowania śmieci oraz ćwiczenia praktyczne sprawdzające zdobytą wiedzę.

 

Zekologizapanbrat.jpg

 

Zbiórka baterii

 

Nasze SKO wzięło udział w kolejnej edycji Programu Szkolnego zbiórki zużytych baterii pod hasłem:„Z REBĄ zbieramy baterie – modernizujemy naszą szkołę”.

Akcji ta daje nam liczne korzyści - uczy ochrony środowiska naturalnego przed toksyczną zawartością baterii, oraz pozwala uzyskiwać nagrody rzeczowe.

Na korytarzach szkolnych są rozmieszczone kartony na zużyte baterie, które po zapełnieniu są wywożone przez kuriera do siedziby Organizacji Odzysku REBA.

 

Baterie.jpg

 

 

Zużyte puszki, makulaturę, nakrętki i złom zbieramy świat oczyszczamy

 

 

Takie akcje prowadzone są przez SKO kilka razy do roku. Zbiórki te mają wielkie zadanie. Przede wszystkich prowadzą one do oczyszczania najbliższego środowiska i powtórnego wykorzystania niektórych surowców. Akcje zbiórek surowców wtórnych prowadzone były przez Firmę Metalika z siedzibą w Rawiczu i Nadleśnictwo Góra Śląska pod patronatem Fundacji Pomocy Szkole im. Edwarda Michniewicza.

 

nakrtki.jpg

10
Dodaj Komentarz
 • 9
 • 1
 • 13
Komentarze
 • Maciej Walerowski kl 2A
  Maciej Walerowski kl 2A
  93.181.xxx.xxx
  2013-05-07 14:11 | Temat: dbamy o środowisko
  ODPOWIEDZ

  są odpady wokół nas, trzeba sprzątać je-już czas.

 • KINGA  GARBACZ KL 2A
  KINGA GARBACZ KL 2A
  88.199.xxx.xxx
  2013-05-03 09:38 | Temat: SR ODOWISKA
  ODPOWIEDZ

  CIESZĘ SIĘ ŻE UCZYMY SIĘ DBAĆ O ŚRODOWISKO.KAŻDE DZIECKO JAK SIĘ TEGO NAUCZY TO W PRZYSZŁOŚCI BĘDZIE TO PROCENTOWAĆ.

 • Teresa
  Teresa
  83.3.xxx.xxx
  2013-04-25 09:04 | Temat: Dbamy ośrodowisko i wygrywamy
  ODPOWIEDZ

  Gratulacje! Cieszę się, że nasza szkoła znalazła się wśród zwycięzców tego konkursu. Podziękowania należą się Paniom prowadzącym SKO
  ( Wioli i Joli :) ) oraz wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu:)

 • Teresa
  Teresa
  83.3.xxx.xxx
  2013-04-25 09:04 | Temat: Dbamy ośrodowisko i wygrywamy
  ODPOWIEDZ

  Gratulacje! Cieszę się, że nasza szkoła znalazła się wśród zwycięzców tego konkursu. Podziękowania należą się Paniom prowadzącym SKO
  ( Wioli i Joli :) ) oraz wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu:)

 • ewa
  ewa
  95.160.xxx.xxx
  2011-08-10 16:00 | Temat: dbamy o środowisko
  ODPOWIEDZ

  Dziewczyny kawał dobrej roboty! ;-)
  Gratulacje za pomysły, wytężoną pracę i wytrwałość.
  Trzymajcie tak dalej !!!!!!!!!!
  Pozdrowienia z Lęborka })i({

 • Teresa
  Teresa
  95.50.xxx.xxx
  2011-05-27 08:38 | Temat: Dbamy ośrodowisko i wygrywamy
  ODPOWIEDZ

  Gratulacje! Cieszę się, że nasza szkoła znalazła się wśród zwycięzców tego konkursu. Podziękowania należą się Paniom prowadzącym SKO
  ( Wioli i Joli :) ) oraz wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu:)

 • ja
  ja
  87.205.xxx.xxx
  2011-05-06 20:03 | Temat: pytanie
  ODPOWIEDZ

  Czy w tych workach były nakrętki?

 • Zuzia Krzymińska kl IIIc
  Zuzia Krzymińska kl IIIc
  93.181.xxx.xxx
  2011-05-06 07:38 | Temat: Dbamy o środowiSKO
  ODPOWIEDZ

  Super sprawa, uczymy się dbać o środowisko, a przy okazji świetnie się bawimy. Zacieśniamy koleżenskie przyjaźnie przy wspólnej pracy. Pozdrawiam Panią i klasę III c

 • Karolina
  Karolina
  83.3.xxx.xxx
  2011-05-05 08:27 | Temat: Gratulacje za te akcje!
  ODPOWIEDZ

  Super akcje - dzięki nim dzieciaki ze szkoły SP3 w Górze od małego uczą się jak ważne jest środowisko i w jaki sposób można o nie dbać!!! Brawa dla pani Joli i Wioli - oby więcej tak wspaniałych nauczycieli promujących akcje na rzecz środowiska. Takich zaangażowanych nauczycielek ze świecą szukać można!!!

 • SzkolneBlogi
  SzkolneBlogi
  178.73.xxx.xxx
  2011-05-02 21:40 | Temat: Dbamy o środowiSKO
  ODPOWIEDZ

  Wiele się u Was dzieje. Rywalizacja w konkursie "dbamy o śrorowiSKO" będzie zacięta. To znakomicie bo przecież najważniejsze jest to co uda nam się zrobić by pomóc przyrodzie, prawda?