25.03.2023

Pierwsza pomoc - 5 ciekawostek, które WARTO znać

Żyrafka Lokatka przypomina!

Pierwsza pomoc – pięć ciekawostek, które warto znać

Pierwsza pomoc to czynności, które wykonuje ratownik (czyli osoba udzielająca pomocy) w razie nagłego wypadku lub ataku choroby. Pierwszej pomocy udzielamy, aby podtrzymać życie poszkodowanego do czasu przyjazdu służb ratunkowych oraz po to, aby zmniejszyć skutki wypadku.

To niezwykle ważne, żebyśmy wiedzieli, jak pomóc komuś, kto tego w nagłej sytuacji potrzebuje. W tym wpisie przygotowałam dla Ciebie pięć ciekawostek związanych z pierwszą pomocą :)

1. Każdy może zostać ratownikiem! :)

A nawet powinien, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie musisz kończyć studiów medycznych, ani mieć ukończonego specjalistycznego kursu pierwszej pomocy. Chociaż to się oczywiście bardzo przydaje :) Wystarczy znać kilka podstawowych zasad: wiedzieć, jak ocenić bezpieczeństwo i stan poszkodowanego, ocenić jego oddech, udrożnić drogi oddechowe, wezwać pomoc i zacząć resuscytację lub zastosować defibrylator. Pamiętaj jednak, że jako osoba udzielająca pomocy, musisz zadbać w pierwszej kolejności o własne bezpieczeństwo. Dlatego też w apteczce zazwyczaj znajdziesz jednorazowe rękawiczki i maseczkę do sztucznego oddychania z filtrem antybakteryjnym.

 2. Już samo wezwanie odpowiednich służb jest udzieleniem pierwszej pomocy.

Nigdy nie przechodź obojętnie obok człowieka, którego życie lub zdrowie jest zagrożone. Na numery alarmowe można dzwonić nawet z zablokowanego telefonu, więc – jeśli Ty nie masz dostępu do telefonu – skorzystaj ze sprzętu poszkodowanego albo innej osoby np. przechodnia. Dzwoń na numer 112. Połączysz się wtedy z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a Twoje zgłoszenie trafi do odpowiednich służb (zespołów ratownictwa medycznego, Straży pożarnej lub Policji).

3. Cztery – tak zwane – złote minuty to czas na przywrócenie zatrzymanej akcji serca.

Podczas udzielania pierwszej pomocy ważne jest, abyśmy działali szybko. Od momentu zatrzymania akcji serca do rozpoczęcia działań ratunkowych nie powinno upłynąć więcej niż cztery minuty. Po tym czasie zachodzą nieodwracalne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym. Dlatego nazywamy je czterema złotymi minutami. Pamiętaj, im szybciej zareagujesz, tym lepiej!

4. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (w skrócie RKO) i reanimacja nie oznaczają tego samego. Tym, co je różni, jest efekt końcowy.

Resuscytacja powinna zakończyć się odzyskaniem naturalnego krążenia krwi i oddechu u poszkodowanego. Natomiast reanimacja zakłada dodatkowo odzyskanie przytomności.

5. AED to automatyczny defibrylator zewnętrzny, czyli całkowicie zautomatyzowane, przenośne urządzenie, za pomocą którego możemy poszkodowanemu przywrócić prawidłowy rytm serca.

W Polsce mamy dostępnych kilka tysięcy defibrylatorów, z których może skorzystać każdy w wyjątkowej sytuacji. Znajdują się one na dworcach kolejowych i autobusowych, w galeriach handlowych, a nawet szkołach. Podpisane są zawsze jako AED. Jeśli zajdzie taka potrzeba, nie obawiaj się i użyj defibrylatora! Urządzenia te mają wgrane komunikaty dźwiękowe, które przeprowadzą Cię przez cały proces udzielania pomocy.

 

Jeśli chcesz przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, jak rozmawiać z dyspozytorem pogotowia ratunkowego, co znajduje się w apteczce i numery alarmowe, które warto znać – zapoznaj się z naszym materiałem edukacyjnym. Kliknij tutaj i odśwież sobie wiedzę, która ratuje życie.

0
Dodaj Komentarz
  • 9
  • 6
  • 0