14.04.2017

Trzy ...

Święte Dni

    Święte Triduum Paschalne (z łac. triduum – Trzy Dni) – najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików. Jego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek (Msza Wieczerzy Pańskiej), kończy zaś drugimi nieszporami po południu Niedzieli wielkanocnej.

Ostatnia Wieczerza, Pasja

 

  Wielki Czwartek w Kościele katolickim jest obchodzony jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. W kościołach katedralnych odprawiana jest wtedy uroczysta msza sprawowana w godzinach porannych przez biskupa diecezjalnego wraz z prezbiterami.              

                                     Wielki Piątek  to dzień śmierci Chrystusa na krzyżu. Adoracja krzyża jest najważniejszym Mozaika, Fatima, Miejsce Pielgrzymekwydarzeniem wielkopiątkowej liturgii. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej, by podkreślić, że dla chrześcijan jest to dzień modlitwy i zadumy. Na znak żałoby nie dzwonią dzwony i nie grają organy. Podczas liturgii zamiast dzwonków używa się kołatek. W kościołach odprawia się w tym dniu nabożeństwo drogi krzyżowej, a wieczorem ceremonie wielkopiątkowe. Wielkopiątkowa liturgia - mimo że wspomina przede wszystkim mękę, ukrzyżowanie   i śmierć Jezusa - jest w głębszym sensie pamiątką zwycięstwa nad śmiercią. Kolorem liturgicznym tego dnia jest czerwień, która z jednej strony symbolizuje krew Jezusa, którą przelał na krzyżu, z drugiej jest kolorem miłości i poświęcenia.

 

 

   Wielka sobota jest centralnym dniem Triduum Paschalnego. Wigilia Paschalna swój najgłębszy sens odnajduje w atmosferze czuwania u stóp Grobu Bożego i oczekiwania na cud zmartwychwstania dokonany przez Chrystusa w niedzielę wczesnym rankiem.

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jako wydarzenie, mające swój konkretny moment w historii ludzkości. Tradycyjnie w Wielką Sobotę we wszystkich kościołach parafialnych od wczesnych godzin porannych święcone są pokarmy, spożywane następnie podczas wielkanocnego śniadania. Świątynie, tętniące atmosferą całodziennej adoracji Grobu Chrystusa, otwarte są do samego wieczora. Po zmierzchu rozpoczyna się najbardziej uroczysta i symboliczna Liturgia – Wigilia Paschalna.
 

 źródło: https://pixabay.com/pl/photos/wielki%20pi%C4%85tek/
30
Dodaj Komentarz
  • 21
  • 17
  • 11
Komentarze