Pojęcia bankowe znam, więc w konkursie SKO sobie radę dam...
Trening przed konkursowymi zmaganiami 😊
Drogi SKO- wiczu już niedługo w naszej szkole odbędą się konkursowe zmagania wiedzy o banku, SKO, oszczędzaniu, PKO BP i finansach. Utrwalmy więc pojęcia bankowe:):):)
A'vista- płatność zobowiązań finansowych na każde żądanie.
Aktywa- ogólnie pojęty majątek w formie pieniądza, mający określoną siłę nabywczą.
Amortyzacja- proces przenoszenia wartości środka trwałego na wyrób uzyskany przy jego pomocy.
Analityka- konto analityczne, konto nie zawierające kont podrzędnych, w jego skład mogą wchodzić rachunki określonego typu.
Asygnata- dokument księgowy, często używany w banku, będący podstawą do pobrania pieniędzy.
Aeks- korekta, uzupełnienie, pisemna zmiana wprowadzona do umowy np. kredytowej.
Bank – instytucja finansowa prowadząca działalność polegającą na przyjmowaniu wkładów pieniężnych (depozytów bieżących i terminowych), udzielaniu kredytów i gwarancji bankowych, wydawaniu instrumentów pieniądza elektronicznego. Podstawowy podział banków wyróżnia bank centralny (w Polsce jest to Narodowy Bank Polski) oraz banki operacyjne (obsługujące klientów masowych).
Bankomat- automatyczny kasjer, specjalizowany komputer służący do wypłacania gotówki i przyjmowania depozytów.
Bankowość elektroniczna- usługa umożliwiająca klientowi dostęp do jego rachunku, dokonywania na nim operacji (np. przelewów) za pośrednictwem internetu lub łącza telefonicznego.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny- instytucja powołana przez banki w celu zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności systemu bankowego. Podstawowym zadaniem BFG jest ochrona środków klientów zgromadzonych w bankach. Depozyty osób fizycznych ulokowane w danym banku są gwarantowane do równowartości 100 tys. euro. Fundusz wspiera także polskie banki i podejmuje działania chroniące je przed bankructwem.
Biuro Informacji Kredytowej (BIK)- instytucja, która gromadzi i udostępnia informacje o kredytobiorcach i spłacanych przez nich kredytach. Informacje pochodzą od banków.
Beneficjent- osoba będąca adresatem, odbiorcą środków (obdarowany).
Bezgotówkowy - rodzaj rozliczeń finansowych dokonywanych bez udziału fizycznego pieniądza.
Bilans- zestawienie aktywów i pasywów sporządzone na pewną określoną datę.
Bilon- pieniądz w postaci monet o niskich nominałach.
Bon skarbowy- papier wartościowy emitowany przez Skarb Państwa za pośrednictwem NBP.
Cesja- przeniesienie praw własności na inną osobę.
Czek-polecenie wypłaty osobie wymienionej na czeku lub okazicielowi.
Data transakcji- dzień w którym zawarto transakcję.
Data waluty- data od której naliczane są odsetki.
Debet- przekroczony stan na rachunku - saldo ujemne. Debet może być też rodzajem krótkoterminowej pożyczki, którą posiadacz rachunku może zaciągnąć na poczet kolejnych wpływów na rachune
Depozyt- pieniądze, które pozostawiliśmy w banku na czas określony lub nieokreślony.
Depozyty dzieli się na: płatne na żądanie, czyli rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz terminowe, czyli wszelkiego rodzaju lokaty terminowe, których termin upływa po określonym czasie.
Dyskonto- różnica pomiędzy wartością nominalną a ceną rynkową, zysk otrzymywany z góry
Egzekucja- proces odzyskiwania utraconych środków w wyniku zerwania umowy.
Ekspozytura- placówka banku.
Emitent- instytucja udostępniająca np. papiery wartościowe nabywcom, będąca ich właścicielami.
Finansować-dostarczać środków pieniężnych, opłacać.
Fundusze inwestycyjne- forma inwestowania polegająca na pomnażaniu kapitału poprzez zbiorowe inwestowanie w instrumenty finansowe takie jak akcje, obligacje, a nawet lokaty. Środki lokowane przez fundusz pochodzą ze składek uczestników, zarówno indywidualnych, jak i biznesowych.
Gotówka- wartość danej waluty (banknot, moneta).
Hipoteka-ograniczone prawo do nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie kredytu. Umożliwia zaspokojenie roszczeń banku z obciążonej nią nieruchomości z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami kredytobiorcy.
In blanco- dokument nie zawierający istotnych danych, kwoty, daty ważności, danych personalnych, itp.
Inflacja-spadek siły nabywczej pieniądza, który przejawia się głównie wzrostem cen dóbr i usług. Inflacja uznawana jest za miarę spadku wartości naszych pieniędzy – wraz z upływem czasu jesteśmy w stanie kupić mniej za tę samą kwotę.
Inkasować - pobierać pieniądze.
Kapitalizacja odsetek- dopisywanie odsetek do kapitału po upływie czasu określonego w umowie z bankiem. W przypadku większości lokat terminowych następuje ona po zakończeniu okresu lokowania środków, po czym klient otrzymuje należne mu odsetki wraz z kapitałem początkowym. Dla kont oszczędnościowych i lokat z częstszą kapitalizacją odsetek, kapitalizacja następuje częściej i regularnie, np., co miesiąc, kwartał, a nawet codziennie.
Karta debetowa- rodzaj karty płatniczej, czyli instrumentu służącego do płatności bezgotówkowych oraz wypłat gotówki z bankomatów. Karta debetowa wydawana jest do konta bankowego, a jej limitem jest stan środków zgromadzonych na rachunku. Podczas transakcji (lub kilka dni później) bank pobiera z naszego konta odpowiednią kwotę. Każda płatność standardowymi kartami debetowymi wymaga podania kodu PIN, który zabezpiecza przez nieuprawnionym użyciem karty. Popularną odmianą tych nośników są karty zbliżeniowe, które umożliwiają realizowanie szybkich płatności do wartości 50 zł bez podawania kodu PIN.
Karta kredytowa- instrument płatniczy bazujący na limicie kredytowym udzielanym klientowi przez bank, który przyznaje określoną kwotę środków do wykorzystania, a klient może płacić kartą w ramach tego limitu. Co miesiąc bank przesyła właścicielowi karty zestawienie transakcji, które należy spłacić do wyznaczonego terminu. Szybkie uiszczenie zobowiązania pozwala zwykle na uniknięcie dość wysokich odsetek od wykorzystanego limitu (wiąże się to z tzw. okresem bez odsetkowym, który najczęściej wynosi miesiąc).
Karencja w spłacie kredytu- rozpoczęcie spłaty kredytu po określonym czasie od jego udzielenia. Najczęściej w okresie karencji spłacamy jedynie odsetki od kredytu.
Komisja Nadzoru Finansowego- instytucja sprawująca nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce w celu zapewnienia jego stabilności, bezpieczeństwa oraz ochrony funkcjonujących w nim podmiotów. KNF kontroluje rynek kapitałowy, ubezpieczeniowy (w tym emerytalny) oraz bankowy.
Konto oszczędnościowe- rachunek bankowy, którego głównym celem jest gromadzenie i oszczędzanie środków pieniężnych. Od rachunku bieżącego, konto oszczędnościowe różni się wyższym oprocentowaniem oraz mniej elastycznym dostępem do środków, (co często wyraża się w wyższych opłatach za przelewy). Konto oszczędnościowe od lokaty odróżnia nieograniczony dostęp do zgromadzonych środków i częstsza kapitalizacja odsetek, jednak oprocentowanie środków na rachunku często może być niższe od oprocentowania lokaty terminowej.
Kontrahent- partner w interesach, osoba z którą dokonuje się operacji gospodarczych.
Kredyt- umowa z bankiem, na podstawie, której udostępnia klientowi ustaloną kwotę pieniężną na określony cel, a klient zobowiązuje się do zwrotu tej kwoty wraz z odsetkami po upływie przewidzianego w umowie terminu.
Wyróżniamy np. kredyty konsumpcyjne (często gotówkowe, na bieżące potrzeby), samochodowe, mieszkaniowe oraz różne typy kredytów dla przedsiębiorców (obrotowe lub inwestycyjne).
Kredyt w rachunku bieżącym- linia kredytowa. Jest to prawo zadłużania się we własnym rachunku bieżącym, do kwoty określonej w umowie. Jest on odnawialny.
Księgowanie- dokonywanie zapisów księgowych w księgach rachunkowych.
Leasing- umowa na podstawie, której właściciel jakiegoś dobra - firma leasingowa, np. samochodu przekazuje drugiej stronie prawo do użytkowania go. Leasing kończy się zwykle wykupem przedmiotu na własność.
Limit kredytowy- wartość maksymalnego zadłużenia w ramach danej umowy kredytowej (określenie najczęściej stosowane w przypadku kredytów w linii odnawialnej).
Lokata terminowa- umowa, na podstawie, której klient powierza swoje pieniądze bankowi na ustalony okres czasu w zamian za określony zysk (odsetki), wynikający z oprocentowania lokaty. Po upływie terminu umownego bank wypłaca klientowi wpłacone przez niego środki wraz z odsetkami. Można powiedzieć, że lokata to pożyczka, której udzielamy bankom – mogą one wtedy obracać naszymi pieniędzmi – w zamian otrzymujemy określony zysk.
Marża - jest zwykle określana w formie punktów procentowych wartość doliczana do bazowej stopy procentowej w celu wyznaczenia stopy procentowej (zysku)
Monit- wezwanie do zapłaty, np. przeterminowanej raty kredytu.
Narzut- inaczej marża.
Nominał- wartość wyjściowa, zwykle określona na stałe np. wartość papieru wartościowego czy banknotu.
Odsetki- cena, jaką bank nam płaci za dysponowanie naszymi pieniędzmi, które ulokowaliśmy na rachunku bądź lokacie. A także koszt, jaki płacimy za korzystanie z pieniędzy banku po zaciągnięciu kredytu lub pożyczki.
Poręczenie- jedno z możliwości zabezpieczenia spłaty kredytu. Osoba lub instytucja poręczająca bieże odpowiedzialność za splatę kredytu w sytuacji, gdy dłużnik nie będzie się wywiązywał z tego obowiązku.
Pożyczka- zwykle określenie to funkcjonuje zamiennie z kredytem. Różnią się jednak tym, że kredyt jest przyznawany na określony cel (mieszkaniowy, samochodowy), pożyczka nie wymaga deklaracji, na co potrzebujemy pieniędzy.
Promesa kredytowa- zobowiązanie banku do udzielenia kredytu pod warunkiem dopełnienia określonych formalności.
Prowizja- jeden z elementów decydujących o koszcie kredytu. Jest to opłata za jego udzielenie.
Przewalutowanie- jest to zmiana waluty kredytu w trakcie kredytowania.
Przewłaszczenie na zabezpieczenie- jeden ze sposobów zabezpieczenia kredytu, polega na przeniesieniu przez kredytobiorcę na rzecz banku własności posiadanych rzeczy, np. samochodu, sprzętu komputerowego, itp.
Raty malejące- sposób spłaty kredytu. Każda rata składa się z równych części kapitału i malejących odsetek.
Raty równe- rata składa się z odsetek (które maleją) i kwoty kapitału (który rośnie), w ten sposób uzyskujemy jednakową wysokość raty przez caly okres kredytowania.
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu (RRSO)- informuje o rzeczywistym koszcie korzystania z kredytu, zawiera oprocentowanie nominalne i wszystkie pozostałe opłaty, m.in. prowizję, ubezpieczenie.
Zdolność kredytowa- podstawowy warunek udzielenia kredytu, oznacza zdolność do terminowej spłaty pożyczki. Liczy się ją odejmując od dochodów zobowiązania plus kwotę potrzebną na utrzymanie.
Zlecenia stałe- dyspozycja wydana bankowi do wielokrotnego dokonywania określonej czynności, np. płatności czynszu, rat pożyczki, rachunkow telefonicznych.
źródło: https://pixabay.com
103 KWIETNIOWY ARTYKUŁ.
Super😇
TRZYMAŁAM KCIUKI ZA WSZYSTKICH.
Super
Informacje się przydały. :) :) :)
Super artykuł!
trzymam mocno kciuki
Brawo. Byliście WSPANIALI. Gratulacje!!!
Trzymam kciuki za klasę VIb, mnie niestety nie będzie :( !!
Wygraliśmy :) :) !!!!
Brawa dla WAS:)
Powodzenia na jutrzejszym konkursie !!!
Trochę tego dużo :/
super
Przydatne do konkursu
Super ARTYKUŁ
Czytajcie i bierzcie udział w konkursach. Warto. Powodzenia.
Pani Sylwio czy te krzyżówki mogę przynieść jak będę zdrowa do szkoły, bo mam zrobione ?
Oczywiście Ewelinko, dużo zdrówka:)))
Dziękuję !!
Nie ma za co:) A będziesz jutro, bo konkursik mamy???
Niestety jutro jeszcze mnie nie będzie 😔😔
Szkoda, dużo zdrówka Ci życzę. Zuzia Cię zastąpi. Powiedziała, że jej młodsza siostra uczyła się do konkursu i ona przy okazji też:)
Super artykuł!
Jan jestem gotowa!!!!!!
Świetnie Różo!!!
Super Artukuł :)
RADOŚNIE WAS POZDRAWIAM,
AŻ DWA SERDUCHA WAM ZOSTAWIAM.
. . . .*..*..*. . . . . . .*..*..*
. .*. . . . . . . ..*..*.. . . . . ..*
.*. . . . . . . ..*..*.. . . . .. . . ..*
.*. . . . . . . . . .*. . . . . . . . . . .*
*. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .*
.*. . . . . . . . . . . . . *.*.*......*.*.*.
. . *. . . . . . . . . .*. . . . . . *. . . . . *
. . . .*. . . . . . . *. . . . . . . . . . . . .*
. . . . . .*. . . . . . *. . . . . . . . . . . *
. . . . . . . . *.. . . . .*.. . . . . . . .*
. . . . . . . . . .*. . . . . .*. . . . .*
. . . . . . . . . . ..*..*……….*
Ciekawe informacje. Powodzenia w konkursie.
Gotowi do konkursu??? Jutro etap klas IV-VI na 4 lekcji!!!
Zapowiada się ciekawy konkurs☺
Świetny ARTYKUŁ 😀😀😀
Ewa, bierzesz udział w konkursie?
★...🌟...★
★...🌟 ... 🌟★...
*__Π___
*/______/~\。
|田田 |門| ˚
★...★...★ ...★
Pozdrawiamy i życzymy spokojnej nocki.
Świetny Artykuł! 🤗💖
Dziękujemy Olu, mamy nadzieję, że pomoże Wam w przygotowaniach do konkursu:)))
Witam serdecznie
blogowych przyjaciół
i
¨ ¨ ¨ ¨ ¨( Zapraszam
¨ ¨ ¨ ) ¨ ) ¨ ( na SKO-wą poświąteczną kawę.
¨ ¨ ¨ ) ¨ ( (¨ )
¨ ¨ ¨( ¨ ~.) ) (
¨[==========]
¨ \ °°°°°°°°°°°°°°/_ _
¨ |…¨…¨…¨…¨… |ˆˆ\*\
¨ | ¨ KAWA¨..... | …'|*|
¨ |…¨…¨…¨…¨… |… /*/
¨¨\°°°°°°°°°°°°°/ ˆ
🌼 `🌼`🌼 Dzień dobry 🌼 `🌼`🌼
Dziękuję za odwiedziny, życzenia, miłe komentarze i głoski:)
🌼 `🌼`🌼 Pozdrawiam serdecznie 🌼 `🌼`🌼
Pozdrawiam i głosik zostawiam.
świetny artykuł :D
świetny artykuł :D
╔══╗
║╔╗║
║╚╝»̯̆‹›̯̆« ¸.¤°”˜¨¨
║╔═╝OZDRAWIAM
╚╝¨¨˜“°¤.¸ SERDECZNIE i życzę miłego popołudnia.
`*•.¸ (`*•.¸ ¸.•*´) ¸.•*´)
`•.¸(*) POZDRAWIAM (*)¸.•
(¸.•*(¸.•*´¨¨¨¨`*•.¸)*•.¸)
Na pewno mi się przyda bo biorę udział !!
Na pewno Ewelinko:)
Super !!
ৡৣ❤️ৡৣ MIŁEGO
,ৡৣ❤️ৡৣ DNIA
ڰۣڿ•✿ ڰۣڿ•✿ ৡৣ❤️ৡৣ
ৡৣ❤️ৡৣ ŻYCZĘ
☀️,҉, ܓ ՝ϡ❤
ৡৣ❤️P O Z D R A W I A M ৡৣ❤️