19.12.2013

XIX Festyn Archeologiczny w Biskupinie

18 września członkowie SKO naszej szkoły byli na XIX Festynie Archeologicznym w Biskupinie, który odbył się w tym roku pod hasłem "Archeolog - zawód czy przygoda?".
        Uczniowie mieli do dyspozycji kilkadziesiąt stanowisk prezentacyjno-edukacyjnych, m.in. "Laboratorium antropologa, czyli co powiedzą nam ludzkie kości", "Laboratorium archeozoologa – tajniki kości zwierzęcych", "Opowieści o pradziejowej diecie w laboratorium archeozoologa", "Na co chorowali nasi przodkowie – prezentacja kości z paleopatologiami". Dzieci mogły zobaczyć także pokazy archeologicznej dokumentacji rysunkowej pod wodą, pokazy wykonania dokumentacji fotograficznej pod wodą i strój nurka klasycznego.

       W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili KATEDRĘ w Gnieźnie - to pierwsza świątynia na Wzgórzu Lecha powstała za panowania Mieszka I prawdopodobnie w 970 roku.
Świątynia w Gnieźnie na wieki związała się z biskupem Wojciechem, który to w 997 roku wyruszył z Gniezna z misją do pogańskich Prus. Gdy zginął tam śmiercią męczeńską, Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i złożył w świątyni. Od tego momentu kościół gnieźnieński stał się miejscem kultu szybko kanonizowanego Wojciecha. Obecnie w prezbiterium, będącym najstarszą częścią świątyni, znajduje się ołtarz grobowy św. Wojciecha składający się z umieszczonego pod architektonicznym baldachimem relikwiarza w kształcie niewielkiej trumny, na której umieszczono leżącą rzeźbę świętego.
           W 1175 roku katedra zyskała swój największy skarb – słynne Drzwi Gnieźnieńskie ufundowane prawdopodobnie przez Mieszka III Starego. Autor tego dzieła jest po dziś dzień nieznany. Są one jednym z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce, unikalnym dziełem w skali światowej.

b1.jpg

 

b3.jpg

 

b2.jpg

 

b4.jpg

0
Dodaj Komentarz
  • 18
  • 16
  • 4