11.05.2023

Jak dbać o zdrowie?

Żeby zdrowo żyć, trzeba zdrowo jeść. Dzięki temu będziesz mieć siłę do zabawy, nauki i pracy. Zdrowe odżywianie nie jest trudne, a jednocześnie może być bardzo przyjemne. Pokażemy Ci, jak dzięki prostym czynnościom możesz sprawić, że Twój organizm będzie dobrze funkcjonował i jednocześnie zaoszczedzić pieniądze. Jeśli zapamiętasz  podstawowe informacje, zdrowe odżywianie nie będzie miało przed Tobą tajemnic.

Zabierzemy Cię w podróż do świata witamin i składników mineralnych. Pokażemy, jak robić zakupy, żeby zaoszczedzic czas i pieniądze, ale zadbać o zdrowie.

Staraj się urozmaicać wszystkie posiłki, które jesz każdego dnia. Pamietaj, aby dostarczać swojemu organizmowi dużo witamin i składników mineralnych. 

Czy wiesz, że…
Polska od lat jest jednym z największych producentów jabłek na świecie. Świeże jabłka zawierają witaminę C, większość witamin (z grupy B, A, E, D, K) oraz beta-karoten, minerały, a także dużą ilość błonnika roślinnego. Jedzone na surowo mają niską zawartość cukru, zatem są polecane osobom chorym na cukrzycę.

PAMIĘTAJ!
Każdy owoc i warzywo trzeba umyć bez wzgledu na to, czy będą obierane, czy nie. Używaj do tego bieżącej wody. Wodę z mycia owoców i warzyw możesz wykorzystać np. do podlewania kwiatków. Dzięki temu zmniejszysz rachunki za wodę i zaoszczedzisz pieniadze.

Myj ręce!

Mycie rąk zapobiega wielu groźnym chorobom. Rób to zawsze przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, przy widocznych zabrudzeniach, po powrocie do domu ze szkoły, boiska czy placu zabaw. Ręce należy myć starannie do wysokości nadgarstków wodą i mydłem. Dokładne umycie rąk zajmuje około 30 sekund. 

Myj zęby!

Nie zapomnij o myciu zębów przynajmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym większym posiłku. Jeśli nie masz przy sobie pasty i szczoteczki, przepłucz usta wodą. Szczeliny między zębami czyść nicią dentystyczną. Pamiętaj, że zęby nie lubią cukru, jeśli więc zjadłeś słodycze, postaraj się umyć je jak najszybciej. Zadbane zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale także zdrowy organizm.

 

 

Na podstawie książki „Apetyt na zdrowie – czyli o zasadach prawidłowego odżywiania, świadomym kupowaniu i niemarnowaniu żywności”

1
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 9
  • 4
Komentarze