29.05.2014

Wycieczka do Europejskiego Centrum Pieniądza w Bydgoszczy

Dnia 21 maja 2014 roku uczniowie klasy szóstej Szkoły Podstawowej wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Bydgoszczy. Głównym celem była lekcja historii, ale także lekcja przedsiębiorczości oraz poznanie bliżej Bydgoszczy.

Na początek obejrzeliśmy rzeźbę „Przechodzący przez rzekę”, która symbolizuje wejście Polski do Unii Europejskiej, następnie zwiedziliśmy Spichrze nad Brdą.

Kolejnym punktem było przejście przez Stary Rynek do Europejskiego Centrum Pieniądza. Zwiedziliśmy wystawę „Mennica bydgoska”, która została przygotowana z okazji powstania Europejskiego Centrum Pieniądza w budynku usytuowanym w miejscu, w którym w XVII wieku znajdowała się kamienica i pręgarnia, gdzie wybijano monety. Mennica bydgoska działająca w latach 1594-1686 jako mennica prywatna, królewska, a od 1632 r. państwowa, była jedną z najważniejszych w Rzeczypospolitej. Obok wybranych wybitych monet, uczniów zaciekawił model śruby menniczej, „wykład 3d” twórcy słynnej 100-dukatówki oraz liczne zabytki kultury materialnej np. skrzynia na pieniądze.

Obejrzeliśmy również wystawę „Dzieje pieniądza. Starożytny Rzym”, która zabrała nas w podróż do starożytnego Rzymu. Zobaczyliśmy targowisko ( stoisko z owocami, warzywami, a także inne z butami, szablami, skórami zwierząt  i innymi eksponatami ) z epoki cesarza Dioklecjana i poznaliśmy  dzieje pieniądza z czasów państwa rzymskiego. Mogliśmy porównać ceny produktów dawniej i dziś.

Wycieczkę zakończyliśmy seansem filmowym „Powstanie Warszawskie”.

 

 

 

 

 

 

 

 

0
Dodaj Komentarz
  • 7
  • 11
  • 1