17.01.2012

SKO I POLAK, WĘGIER DWA BRATANKI............

copy_of_PA240009.JPG

 

 

POLAK, WĘGIER DWA BRATANKI

 

 

 

         „Polak, Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki.” – mówi staropolskie przysłowie. O węgierskim mieście Esztergom już dużo wiemy, teraz czekamy na kolejną wymianę szkolną i pragniemy zwiedzić to partnerskie miasto.

          Ciekawe zajęcia iSKO i Koła Europejskiego, działającego w Szkole Podstawowej Nr 5,  odbyły się w Klubie Polsko – Węgierskim. Uczniowie wraz z opiekunką, p. Małgorzatą Tomczak, zostali zaproszeni  przez  Panią Prezes - Julię Graczyk.

         Klub Polsko-Węgierski aktywnie promuje kulturę węgierską w Gnieźnie oraz także polską w partnerskim mieście Esztergom, pomaga w nawiązaniu kontaktów pomiędzy gnieźnieńskimi i węgierskimi placówkami oświatowymi i współorganizuje wymiany międzyszkolne.

          Pani Julia jest częstym gościem w naszej szkole, a teraz my ją odwiedziliśmy. Było to ciekawe spotkanie. Przy herbatce i pysznych węgierskich ciasteczkach opowiadaliśmy sobie o zwyczajach w naszych krajach. Pani Julia przybliżyła nam działalność klubu, pokazując piękne albumy i księgi pamiątkowe  oraz przedstawiła plany na najbliższy rok.

         Opiekunka naszego szkolnego  Koła Europejskiego, pani  Małgorzata Tomczak, bardzo promuje i przekazuje na bieżąco swoim uczniom wiadomości z tego pięknego kraju znad Dunaju.

         Język węgierski jest bardzo trudny, ale członkowie w/w koła marzą, by nauczyć się węgierskiej piosenki i zatańczyć czardasza. Oczywiście, jak zawsze mogą liczyć na pomoc pani Julii Graczyk.  W sali europejskiej, w Szkole Podstawowej Nr 5, jest kącik węgierski , a w nim pamiątki z wymiany międzyszkolnej i piękny obraz przedstawiający Esztergom – podarunek od p. Prezydenta Miasta Gniezna, Jacka Kowalskiego.

          Członkowie Koła Europejskiego serdecznie dziękują pani Julii Graczyk za przekazane wiadomości i piękne przyjęcie w Klubie Polsko – Węgierskim.

 

copy_of_KOLOEUROPEJSKIE2012023.jpg   KOLOEUROPEJSKIE2012024.jpg

 

KOLOEUROPEJSKIE2012020.jpg   KOLOEUROPEJSKIE2012019.jpg

 

KOLOEUROPEJSKIE2012027.jpg KOLOEUROPEJSKIE2012012.jpg

0
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 10
  • 4