04.08.2011

OSZCZĘDZAMY, ale i promujemy naszą Szkołę, Kraj, Otoczenie w którym żyjemy....

wakacje024.jpgOpiekunka SKO działającego w Szkole Podstawowej Nr 5 w Gnieźnie gościła Chór Archikatedry Łacińskiej p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Moskwie..
 Na wniosek dyrygenta prof. Czesława Grajewskiego , latem roku 2010 podjęto decyzję o zaproszeniu do naszego kraju Chóru Archikatedralnego z Moskwy. Opiekun w/w koła przyjaźni się z chórzystami PSMS.
Chór Archikatedry p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Moskwie został utworzony w sierpniu 2008 r. W jego skład wchodzą ludzie różnych zawodów i wyznań, których łączą wspólne zainteresowania i twórcza pasja. Zespół śpiewa w Archikatedrze podczas mszy św. niedzielnych, świątecznych i głównych uroczystości katedralnych, oraz prowadzi działalność koncertową.
W repertuarze zespołu znajdują się utwory kompozytorów od renesansu do współczesności. Chór wykonuje przede wszystkim rosyjską muzykę sakralną ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kompozytorów współczesnych; zespół ma na swoim koncie prawykonania dużej liczby kompozycji współczesnych.
Chórzyści mają możliwość pogłębiania swojej wiedzy muzycznej i doskonalenia praktyki wykonawczej biorąc udział w warsztatach prowadzonych przez znakomitych europejskich specjalistów z zakresu wykonawstwa muzyki kościelnej.
W październiku 2010 roku chór odbył pielgrzymkę do Rzymu, podczas której śpiewał w czasie mszy i koncertował w kościołach Wiecznego Miasta, dał koncert w Muzeach Watykańskich w ramach festiwalu Che ce di Bello? Incontri tra uomini, arti e culture, oraz śpiewał podczas audiencji generalnej Ojca św. Benedykta XVI na placu św. Piotra.
Kierownikiem chóru i dyrygentem jest Ludmiła Mesnikovich, z wykształcenia muzykolog. pierwsza doktorantka  prof. Czesława Grajewskiego.

Mili goście zwiedzając Polskę pragnęli zawitać do pierwszej stolicy. Po Gnieźnie oprowadzała ich Małgorzata Tomczak. Miasto bardzo się podobało chociaż to miniaturka w porównaniu do stolicy Rosji. Szczególnie zwrócili uwagę na Katedrę, ambonę w Kościele Farnym i gmach poczty. Bardzo podobał się pomysł i wykonanie Europejskiego Ogrodu Bajek w S.P. 5.
Zwiedzanie Gniezna zakończono wspólnym obiadem w Restauracji „Europejska” i tam mogli podziwiać Gniezno w starej fotografii. W przyszłym roku będzie rewizyta.

0
Dodaj Komentarz
  • 11
  • 20
  • 13