21.04.2011

Audycja na Święta Wielkanocne

Scenariusz audycji na Święta Wielkanocne

 

Przebieg audycji

Ola: Zapraszamy do wysłuchania audycji

na temat obrzędów i tradycji Świąt Wielkanocnych.

 

Julia: Wielkanoc to najradośniejsze święto – zarówno w kościelnym roku liturgicznym, jak i w obrzędowym kalendarzu. W niedzielę wielkanocną dzwony kościelne brzmią w szczególny sposób, oznajmiając zmartwychwstanie Chrystusa.

Na wielkanocnym stole króluje jajko, od wieków uważane za symbol początku i źródło życia. W mitologiach wielu ludów można znaleźć opowieść o jajku, z którego powstał świat. Uważano je również za znak zmartwychwstania, odrodzenia, powrotu życia. Na wsi dawniej  panował zwyczaj obdarowywania się pisankami. Dostawali je członkowie rodziny, dzieci chrzestne i osoby zaprzyjaźnione. W niektórych regionach Polski dorośli chowali w ogrodzie, w domu lub obejściu koszyczki z kolorowymi jajkami i słodyczami.

 

Karina: Pisanki, kraszanki, kolorowe cudeńka

Barwy tęczy w koszyczku złożone.

Ileż cichej poezji posiadała ta ręka, co zrobiła te cuda kraszone.

Różnobarwne skorupki, przedziwnie drapane.

Często ręka od pracy zgrubiała

W cienkiej warstwie kolorów, różnie nakładanych,

Z wielkim smakiem, na skorupkę białą.

Klejnociki dzieciństwa, ręką Matki zdobione.

 

Julia: Pisanki, kraszanki, rysowanki, oklejanki mają sens symboliczny. Kiedyś uważano, że malowanie jaj jest jednym z warunków istnienia świata. Ich zdobieniem we wzory geometryczne lub roślinne zajmowały się dawniej tylko kobiety.

 

Melodia.......

 

Karina: Kiedy po nocy świt zbudził się szary,

serce ziemi westchnieniem zadrżało –

z niebieskich wyżyn sfrunęły Anioły,

unosząc w locie chmur zwiewne kotary.

Jak gdyby w świecie nic się nie zmieniło

w to wielkie Zmartwychwstania Święto,

tylko krąg nieba płonął rozgorzały

siejąc złotem na pusty grób otwarty.

 

Julia: Wielki Tydzień jest czasem porządkowania nie tylko domów, ale i własnego wnętrza poprzez liczne posty i umartwienia. Święci się wodę i ogień, przygotowuje jaja wielkanocne. Podczas wielkotygodniowych nabożeństw wierni Kościoła katolickiego rozpamiętują wydarzenia z ostatnich dni życia Chrystusa.

 

Melodia.......

 

Karina: W wielki Czwartek i Wielki Piątek gospodynie przygotowują świąteczne potrawy. Zapowiedź nadchodzącej wielkiej uczty stanowią snujące się po domach zapachy pieczonego chleba, ciast, wędzonych kiełbas, gotowanych szynek i bigosu. Punktem honoru każdej gospodyni są dorodne baby drożdżowe.

 

Julia: Mam wspomnień czar,

zapach mazurków i bab piaskowych.

Czar minionej może dawności

I słów ciepłych , jej kolorowych.

Melodia......

 

Karina: Z drugim dniem Wielkanocy związany jest obyczaj zwany śmigusem – dyngusem lub lanym poniedziałkiem. „Dzień św. Lejka”, jak żartobliwie kiedys określano lany poniedziałek, nikomu nie mógł ujść na sucho. Wśród pisków, krzyków, szamotaniny i śmiechu najchętniej urządzano dyngus ładnym i lubianym pannom. Ta z dziewcząt, której dawniej nie oblano wiadrem wody albo nie wrzucono do rzeki, stawu, czuła się obrażona.

 

Julia: Każdy Polak pamięta, że jak co roku w święta

Cała rzesza młodych ludzi w niejednym starszym złość obudzi.

Woda się będzie lała jak Polska długa cała.

Każdy duży i mały będzie mocno oblany,

Gdy woda będzie pryskać z każdej świata strony.

 

Melodia.......

 

Ola: Pani Dyrektor , nauczycielom i wychowawcom, pracownikom administracji i obsługi, a także całej społeczności uczniowskiej  Szkolny Samorząd Uczniowski życzy zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

 

Wszyscy: Wesołego Alleluja!!!

Melodia......

Ola: Dziękujemy za wysłuchanie audycji, przepraszamy za przerwanie zajęć. Natomiast na tej przerwie zapraszamy wszystkich do zabawy świątecznej, szukania na terenie szkoły wielkanocnych jajeczek. Znalazcy zgłaszają się po słodką nagrodę do p. Smaglewskiej.

 

DSC00319_2.JPG

 

DSC00321_2.JPG

 

 

DSC00323_2.JPG

 

 

 

1
Dodaj Komentarz
  • 16
  • 7
  • 3
Komentarze