25.04.2011

„Z PIERWSZEJ STOLICY DO OBECNEJ STOLICY”

Wycieczka dydaktyczno-wychowawcza i integracyjna:

„Z PIERWSZEJ STOLICY DO OBECNEJ STOLICY”

 

Rodzina i szkoła stanowią dwa podstawowe środowiska wychowawcze mające decydujący wpływ na rozwój dziecka. Wpływ ten jest korzystniejszy, gdy rodzice i nauczyciele nawiązują ze sobą bliskie kontakty i skłonni są do współdziałania. Dobrą formą takiej współpracy jest wycieczka. To projekt, który od 3 lat realizują nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 5, p. Grażyna Kędzierska – nauczanie zintegrowane i p. Małgorzata Tomczak – matematyka.

Wspólna wycieczka dzieci z rodzicami sprawia uczniom na pewno ogromną radość. Jest to czas wolny poświęcony tylko dziecku na wspólną zabawę, edukację, odpoczynek, co jest tak bardzo potrzebne i czego tak bardzo pragną dzieci, a często w zamian słyszą „Daj mi odpocząć, włącz sobie telewizor” - twierdzi p. Małgorzata Tomczak.

Taka wycieczka jest świetną okazją do poobserwowania własnych dzieci na tle grupy; ich zachowania, aktywności, stosunku do rówieśników i dorosłych, umiejętności słuchania, oglądania, prezentowania swoich wiadomości. Tego nie dają lekcje otwarte dla rodziców, bo są ograniczone krótkim czasem i często sprzyjają tremie.

Wyjazd odbył się  w dniu 20 kwietnia 2011 roku. Do stolicy uczniowie z klasy I B (wychowawczyni p. Grażyna Kędzierska) zabrali swoich rodziców, babcie i dziadków, a nawet ciocie.

Po przyjeździe do stolicy i pokonaniu warszawskich „korków” zwiedzono Sejm RP i Senat RP. Dzięki panu Posłowi Tadeuszowi Tomaszewskiemu można było zobaczyć, gdzie pracują nasi posłowie i senatorzy, obejrzeć z bliska znane miejsca z ekranu telewizora. Po sejmie oprowadzała grupę sympatyczna pani  Wioletta – pracownik Kancelarii Sejmu RP.

Miłym akcentem było spotkanie z p. Wicemarszałek Sejmu Ewą Kierkowską, która złożyła wszystkim życzenia z okazji świat wielkanocnych i podarowała  uczennicy klasy I B Sandrze Nawrockiej upominek.

 

SDC11126.JPG

 

WARSZAWA038.jpg

 

WARSZAWA048.jpg

 

WARSZAWA075.jpg

 

WARSZAWA093.jpg

 

 

Wszyscy otrzymali książki na temat działalności Sejmu RP i upominek dla szkoły. Grupa z na ręce p. Wioletty złożyła świąteczne życzenia dla wszystkich pracowników Sejmu od całej społeczności SP 5 z Gniezna, do życzeń dołączono świąteczny stroik i folder szkoły.

 

 

SDC11168.JPG

 

 

Wszystkim uczestnikom wycieczki obiecano niespodziankę.  Panie nauczycielki zdradziły, co to będzie, dopiero przed Pałacem Prezydenta RP. Mianowicie następnym punktem było zwiedzenie tego pałacu. Po salach pałacu grupę oprowadzała Małgorzata Matuszewska wyspecjalizowana przewodniczka z Kancelarii Prezydenta RP. Wszyscy mogli wejść na salony, po których chodzą goście Prezydenta RP. Zwiedzający w skupieniu przechodzili przez Salę Kolumnową, w której po katastrofie wystawione były trumny z ciałami prezydenckiej pary. W Sali Rycerskiej zwiedzający dowiedzieli się m.in., że większość obiektów znajdujących się w pałacu, to wypożyczone egzemplarze muzealne. W Kaplicy Prezydenckiej znajdują się m.in. prezenty od papieża Jana Pawła II jakie otrzymywali poprzedni prezydenci RP. Jest też jedyny obraz, jaki śp. prezydent Lech Kaczyński otrzymał od papieża Benedykta XVI.

Uczestnicy z wielkim zaciekawieniem słuchali p. Małgorzaty  i podziwiali wnętrza tego pałacu. Z przyjemnością dzieci usiadły na dywanie i na siedząco słuchały.

 

WARSZAWA177.jpg

 

WARSZAWA185.jpg

 

 

To była udana niespodzianka zarówno dla uczniów jak ich opiekunów.

Także tutaj przekazano życzenia świąteczne od całej społeczności SP5 dla Pani Prezydentowej i Pana Prezydenta oraz pracowników.

 

 

Następnie cała grupa zwiedziła Stare Miasto, pokłoniono się Prymasowi Tysiąclecia – kard. Stefanowi Wyszyńskiemu przy jego grobie. Zwiedzono podziemia katedry. Na Starym Rynku dzieci, rodzice i panie opiekunki zrobiły sobie zdjęcia na tle Syrenki, zjedzono lody, bo pogoda dopisywała.

 

 

WARSZAWA205.jpg

 

SDC11176.JPG

 

WARSZAWA214.jpg

 

WARSZAWA118.jpg

 

Wielkie wrażenie na dzieciach zrobiły Złote Tarasy – tu zjedzono urozmaicony obiad. Pani Małgorzata Tomczak wypowiadała się do kamery TVN 24  i uczestnicy mogli ją oglądać w czwartek w programie „Czarno na białym” TVN 24.

 

Ostatnim punktem programu wycieczki po Warszawie była wizyta na Cmentarzu Powązki – tu zapalono szkolny znicz przy grobie poległych w katastrofie pod Smoleńskiem. Chwilą ciszy uczczono ich pamięć.

 

 

WARSZAWA240.jpg

 

SDC11192.JPG

 

"Spotkanie się w takim gronie i swobodnej atmosferze może sprzyjać nawiązaniu silniejszych więzi między rodzicami, pozwoli na wymianę doświadczeń, da możliwość zauważenia własnych błędów wychowawczych lub umocni w przekonaniu o właściwej drodze postępowania wobec dziecka." – powiedziała p. Grażyna Kędzierska

 

 

Wycieczka integracyjna, na którą dzieci zaprosiły swoich najbliższych, była udana i spełniła swoje założenia i cele.

Za rok wyjazd w kierunku morza.

4
Dodaj Komentarz
  • 17
  • 28
  • 24
Komentarze