27.04.2012

...majowy weekend w Gnieźnie....

ZAPRASZA WSZYSTKICH - NATALIA LAMPKA KL. VI C

 

Przewodnik po pierwszej stolicy Polski

 

 

W Gnieźnie jest wiele pięknych zabytków. Od pomników władców Polski i świętych, po muzea i piękne parki i jeziora. Różnorodność tych zabytków jest ogromna. Co więc wybrać?! Pomogę Wam w odpowiedzi na to pytanie i przedstawię krótki opis pierwszej stolicy Polski.

1)    Parki – W Gnieźnie jest kilka przepięknych parków. Największy to Park Miejski. Zajmuje on ok. jednej trzeciej powierzchni całego miasta! Innym gnieźnieńskim parkiem jest Park Kolejowy, znajdujący się naprzeciwko Dworca Kolejowego. 

2)    Muzea – Głównym muzeum Gniezna jest Muzeum Początków Państwa Polskiego. Są w nim fascynujące zabytki Polskiej kultury, warte podziwu.

3)    Liczne pomniki – W Gnieźnie spotkamy wiele pomników. W centrum miasta można zobaczyć dwa pomniki – Pomnik Bolesława Chrobrego (mieszczący się przed Katedrą Gnieźnieńską) i pomnik patrona Polski i Gniezna św. Wojciecha (mieszczący się obok Kościoła Garnizonowego).

4)    Kościoły – Gniezno to także miasto kościołów . Mieszczą się tu takie kościoły jak: Kościół Garnizonowy, Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny (kościół OO. Franciszkanów) i wiele, wiele innych.

5)    Katedra Gnieźnieńska – Katedra ta jest miejscem licznych pielgrzymek, ponieważ mieści się w niej trumienka św. Wojciecha wraz z jego relikwiami. W Katedrze Gnieźnieńskiej jest także wiele udekorowanych kapliczek.

 

Mam nadzieję, że pomogłam Wam w wybraniu najciekawszych miejsc Gniezna!

 

 

 

1
Dodaj Komentarz
  • 11
  • 6
  • 10
Komentarze