29.10.2011

Październik miesiącem oszczędzania

Nasza Szkolna Kasa Oszczędności rozpoczęła nowy rok działalności - czyli drugi - od ustalenia planu działań. Już w czerwcu czyli na zakończenie roku szkolnego 2010/2011 podczas „burzy mózgów” powstały pomysły, które będziemy realizować w roku szkolnym 2011/2012. Trzeba przyznać, iż wśród nich znalazły się takie, które są zbieżne z celami konkursu - „Październik miesiącem oszczędzania” ogłoszonego przez PKO Bank Polski. W najstarszych klasach I, II i III etapu nauczania prowadzone są zajęcia propagujące oszczędzanie we wszystkich formach. Przystąpiliśmy do akcji przygotowani teoretycznie wiedząc, że nasze plany pokrywają się z celami konkursu. W planie działalności SKO działającego w Zespole Szkół w Nienaszowie zaplanowaliśmy działania w formach, które są naszym zdaniem atrakcyjne ponieważ mają charakter rywalizacji cyklicznej.

Działania związane z oszczędzaniem pieniędzy, surowców i energii

Od października ruszyła nowa edycja konkursu oszczędzania promująca nie tylko odkładanie pieniędzy ale także ich dłuższe przechowywanie i inwestowanie oraz realizowanie przemyślanych przez każdego oszczędzającego celów. W ubiegłym roku zaoszczędzone pieniądze uczniowie przeznaczyli na wyjazd do Parku Dinozaurów w Zatorze i Parku Miniatur w Inwałdzie lub realizację własnych marzeń i pomysłów.

Od października uczniowie  przystąpili ponownie do systematycznego odkładania pieniędzy na indywidualne  książeczki SKO. Najlepszych w danym miesiącu wyróżniamy drobnymi nagrodami, które zwycięski uczeń sam wybiera z kuferka niespodzianek, chwalimy ich sukcesy na szkolnym blogu i gazetce szkolnej.  Zbieramy pieniądze płynące do nas ze sprzedaży zbieranych przez uczniów surowców wtórnych. Sprzedajemy  aluminiowe opakowania, zbieramy makulaturę i telefony komórkowe przeznaczając je do recyklingu.

Oszczędzamy także pieniądze w przewrotny sposób, to znaczy nie wydajemy ich na zakupy jeśli możemy potrzebne rzeczy uzyskać w inny sposób. W ramach ogłoszonej akcji książki dla biblioteki szkolnej każdy kto przyniesie z domu, od sąsiada czy rodziny 3 przeczytane, odłożone już na półkę książki -  otrzymuje słodki prezent. W ten sposób wzbogacimy księgozbiór biblioteki o nowe pozycje książkowe i zaoszczędzimy pieniądze, które musielibyśmy wydać na ich zakupy np.w księgarni.


Mieszkamy w gminie, której część  wchodzi w skład Magurskiego Parku Narodowego. Idea ochrony przyrody nie jest nam obca. My we współpracy ze środowiskiem lokalnym wzięliśmy sobie do serca to jak wygląda nasze otoczenie i ruszyliśmy z workami sprzątać pozostawione, niestety także przez niektórych naszych uczniów śmieci. Przy tej okazji zebraliśmy aluminiowe opakowania. To właśnie zmobilizowało nas do ogłoszenia w szkole akcji podczas której zbieramy aluminiowe opakowania przyniesione z domów i zebrane w przydrożnych rowach, szkole (zakupione w sklepiku szkolnym) w oznaczonych pojemnikach.Uczymy systematycznego segregowania odpadów i uczulamy aby uczniowie nie zostawiali w naturalnym środowisku zużytych baterii i telefonów komórkowych.  Akcja trwa cały rok, na koniec wspólnie pójdziemy sprzedać tak „cenne śmieci”. Każdy kto przyniósł przynajmniej 10 puszek otrzymywał NIEPYTAJKĘ (miała ona postać karty płatniczej) CZYLI BYŁ ZWOLNIONY Z PYTANIA W DANYM DNIU NA WYBRANEJ LEKCJI.

Aby oszczędzić drzewostan i jednocześnie pomóc naszej bibliotece zorganizowaliśmy - jak wspomniałem wcześniej - akcję zbierania książek. Można przynieść książki, które przeczytaliśmy,  i zalegają w domu na półkach czy strychach, a w  bibliotece będą mogli z nich korzystać inni uczniowie.  Akcja ta znalazła szeroki oddźwięk wśród uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Najbardziej aktywną jest klasa III, której uczniowie najliczniej wzbogacili księgozbiór biblioteki.

Efektdziennejzbirkitelefonw.JPGTeksikijuprzeczytalimybyywietne.JPG.

SKO zorganizowało we współpracy z firmą Greenfone akcji ekologicznej EKOSZKOŁA.  Akcja łączy w sobie cele ekologiczne oraz wzbogaca SKO o środki uzyskane w czasie akcji. Zużyte telefony zostaną  przekazane do firmy Greenfone Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, która we właściwy sposób zagospodarowuje zużyte telefony komórkowe. Organizator Akcji Ekoszkoły, firma Greenfone wraz z Fundacją Nasza Ziemia wspólnie wspomagają Rodzinne Domy dziecka. Część kwoty pochodzącej ze sprzedaży każdego telefonu nasza firma przekaże Placówkom Służących Dzieciom.

Organizacją, rozwieszeniem plakatów w miejscach ogólnodostępnych , zbiórką zajęli się uczniowie klasy VI wspólnie z opiekunami SKO. Poinformowano o celach akcji i płynących z niej korzyści. Zbiórka odbywała się w każdą środę. Członkowie najstarszej klasy szkoły podstawowej w specjalnych przygotowanych kartonach zbierali telefony sprawdzając - czy telefony są przynoszone do szkoły  przez uczniów wraz umową dotyczącą przeniesienia własności telefonu na rzecz Spółki podpisaną przez właściciela telefonu.

W kampanii do której przyłączyło się nasze koło staramy się rozwiązywać problem społeczny niewłaściwego pozbywania się odpadów niebezpiecznych, do których zaliczają się m.in. zużyte telefony komórkowe. Z różnych przyczyn (braku bezpośredniego dostępu do pojemników lub małej świadomości ekologicznej) zużyte komórki wyrzucane są po prostu do kosza na śmieci. Dlatego poparliśmy tę akcję gdyż musimy dbać o swoje środowisko i uświadamiać  uczniom korzyści płynące dla środowiska naturalnego wynikające z faktu ponownego wykorzystania zużytej elektroniki. Zainteresowaliśmy naszą akcją środowisko lokalne. Przekazaliśmy rodzicom naszych uczniów listy do firm i instytucji, w których są zatrudnieni z prośbą o przekazanie przez te zakłady pracy zużytych firmowych telefonów komórkowych. Poprosiliśmy mieszkańców wioski o pomoc w akcji rozlepiając w sklepach informacje o udziale szkoły w zbiórce telefonów. Przy tej okazji dziękujemy właścicielom sklepów za pomoc w organizacji akcji.

Poprzez prowadzoną w szkole Akcję Ekoszkoły pomagamy uczniom zrozumieć, że ich działania w domu, szkole i w konsekwencji w ich późniejszym życiu mają realny wpływ na środowisko w jakim żyją. Korzyści wynikające z przystąpienia do akcji mają więc wymiar ekonomiczny - w postaci nagród dla szkoły, ekologiczny - pozwalający poprzez recykling telefonów komórkowych zredukować poziom zagrożenia dla środowiska naturalnego oraz edukacyjny -  mający na celu podnoszenie świadomości młodzieży szkolnej w dziedzinie ekologii .

ksiki.JPGukasziKrzysiekpozbircepuszek.JPG

 

WeronikaAsiaiKlaudialiczzebranewcigudniatelefony.JPG

0
Dodaj Komentarz
  • 16
  • 17
  • 22