31.10.2011

Październik miesiącem oszczędzania

Opisujemy wydarzenia, które zostały zrealizowane w październiku w związku z działalnością Szkolnej Kasy Oszczędności w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Michowicach. Październik jako miesiąc oszczędzania spełnił w zupełności swoje zadanie :)

Nasze październikowe działania skupiły się na realizacji projektu edukacyjnego "Młodzi oszczędni", którego autorkami były opiekunki SKO. W projekcie uwzględniłyśmy działania związane z popularyzacją oszczędzania, szerzenia wśród uczniów wiedzy ekonomicznej oraz szczególnej wiedzy z zakresu przedsiębiorczości, ekologii i umiejętności oszczędzania. Zorganizowałyśmy akcje zarobkowe, zbiórki surowców wtórnych oraz konkursy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

 

AKCJE ZAROBKOWE

Podczas "październikowego oszczędzania" przeprowadziłyśmy następujące akcje zarobkowe:

1. Sprzedaż dyń ozdobnych, które sami wyhodowaliśmy na przyszkolnej działce. Sprawiło nam to wiele radości, bo mogliśmy od wiosny do jesieni obserwować  jak rosną nasze dynie.

2. Bufet na szkolnej dyskotece - sprzedawaliśmy hot - dogi.

3. Kiermasz taniej książki - sprzedaż książek, które cieszyły się zainteresowaniem wśród uczniów i rodziców.

4. Sprzedaż zniczy, które zapaliliśmy na żołnierskich grobach  na cmentarzu parafialnym w Głuchowie.

5. Sprzedaż pop - cornu.

6. Zbieranie jabłek w gospodarstwie sadowniczym.

7. Sprzedaż makulatury z racji Święta Drzewa.

 

 

padziernik2011261.jpg

 

Padziernik2011010.jpg

 

 

padziernik2011250.jpg

 

 

KONKURSY

W projekcie edukacyjnym zaplanowałyśmy kilka konkursów, a szczegółowe informacje na ich temat umieściłyśmy na ściennej gazetce SKO.

 

Padziernik2011145.jpg

 

1. Konkurs na "październikowe oszczędzanie" - najwięcej zaoszczędziła klasa IV, a najsystematyczniej oszczędzała klasa III. Skrupulatnie wyliczyłyśmy również wszelkiego rodzaju średnie, procenty i częstotliwości wpłat na książeczkę.

2. Konkurs na rebus, którego hasło nawiązywało do oszczędzania lub pojęć bankowych.

3. Konkurs plastyczny "Świnka skarbonka"

4. Konkurs na hasło o oszczędzaniu lub banku.

Wszystkie konkursy zostały podsumowane podczas finału "Młodych oszczędnych" w dniu 28 października. Wręczono również nagrody wszystkim zaangażowanym w konkursy i akcje SKO.

 

SKOX2011090.jpg

 

SKOX2011088.jpg

 

SKOX2011138.jpg

 

EDUKACJA EKONOMICZNA

W październiku w każdej klasie odbyły się lekcje oszczędzania. Działania te zostały zaplanowane specjalnie z myślą o "październikowym oszczędzaniu".

  • Były to bardzo pouczające lekcje, a dotyczyły m.in. oszczędzania w SKO i Banku PKO BP, zbiórki surowców wtórnych (ogłosiłyśmy jak każdego roku zbiórkę makulatury, puszek aluminiowych, baterii, korków plastikowych), troski o nasze środowisko, dbania o wodę, światło i gaz,a także o nerwy rodziców i nauczycieli.
  • Poruszano również tematy typowo bankowe czyli lokaty, kredyty, konta, przeliczano pieniądze, rozwiązywano zadania i krzyżówki.
  • Na gazetce SKO zamieszczono informacje jak powstaje moneta i banknot, kto produkuje pieniądze i gdzie to się robi.
  • Przypomniałyśmy o nowym logo PKO i SKO - nowa grafika bardzo nam się spodobała - uśmiechnięte logo SKO wygląda bardzo przyjaźnie. Członkom SKO podobają się również reklamy z udziałem Szymona Majewskiego i nowy slogan reklamowy PKO BANK POLSKI. DZIEŃ DOBRY.
  • Całej społeczności szkolnej podczas finału projektu przedstawiona została prezentacja multimedialna pt. "Historia pieniądza"
  • W ramach edukacji ekonomicznej chętnie korzystaliśmy z materiałów edukacyjnych PKO oraz ze zbioru scenariuszy dla szkoły podstawowej do edukacji ekonomicznej "Moje dochody, wydatki, oszczędności", wydane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie, który opiekunki SKO otrzymały podczas ubiegłorocznego szkolenia w ORE.

 

Kwiecie2011SKO079.jpg

 


INNE PAŹDZIERNIKOWE DZIAŁANIA

 

1. Przyjęcie przedszkolaków w poczet członków SKO.

2.Akcja "Moja skarbonka" - przynoszenie skarbonek na szkolną wystawę skarbonkową - było kolorowo, ciekawie i zadziwiła nas różnorodność skarbonek.

3. Świnki skarbonki dla pierwszaków z racji pasowania na ucznia.

4. Działalność szkolnego sklepiku pod patronatem SKO.

5. Współpraca z PKO BP Oddział w Skierniewicach.

 

MIŁA  NIESPODZIANKA

 

Wspaniałą niespodziankę sprawiła nam wszystkim uczennica klasy V Weronika Gutowska, która wspólnie z mamą zrobiła prześliczną świnkę skarbonkę z odkręcanym ryjkiem,                            którą zaprezentowała podczas finału "Młodych oszczędnych". Postanowiliśmy Weronikę nagrodzić świnką skarbonką z logo SKO.

 

SKOX2011137.jpg

 

Wrzucajcie pieniążki do skarbonki  świnki,

oszczędzajcie zawsze chłopcy i dziewczynki !

 


1
Dodaj Komentarz
  • 5
  • 0
  • 2
Komentarze