11.10.2021

Kilka słów o pieniądzach

 

 

Dzisiaj o tym,

kto decyduje o produkcji polskich monet i banknotów

  oraz jak wygląda proces tworzenia pieniądza.

ZAPRASZAMY do lektury:)

Decyzję o wprowadzeniu do obiegu danego znaku pieniężnego, w wyniku czego staje się on prawnym środkiem płatniczym, podejmuje Prezes Narodowego Banku Polskiego w drodze zarządzenia, a NBP przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. To bank centralny decyduje, kiedy i jaką ilość banknotów czy monet wyprodukować, reagując na zmieniający się popyt na gotówkę ze strony rynku.

 

Od 1995 r. w Polsce prawnym środkiem płatniczym są banknoty z serii przedstawiającej wizerunki polskich władców. Poszczególne nominały przedstawiają Mieszka I, Bolesława I Chrobrego, Kazimierza III Wielkiego, Władysława II Jagiełłę, Zygmunta I Starego i Jana III Sobieskiego. Gdy Narodowy Bank Polski podejmuje decyzję o wprowadzeniu na rynek np. nowego banknotu (powiedzmy o nowym nominale), wtedy konieczne jest zaprojektowanie go od podstaw. Jest to proces, w którym łączy się artystyczny kunszt z nowoczesnymi technologiami zabezpieczeń przed fałszerstwem.

Jak wygląda początek życia nowego banknotu?

Projektant nie ma w swojej pracy zupełnie wolnej ręki. Opracowując projekt nowego banknotu, musi wziąć pod uwagę liczne ograniczenia wynikające z konieczności zastosowania wybranych elementów szaty graficznej charakterystycznych dla serii oraz ich rozmieszczenia na obu stronach banknotu, a także uwzględnić konieczność wprowadzenia określonego zestawu zabezpieczeń. Wśród nich znajdziemy na przykład znak wodny, mikrodruki, tzw. recto-verso, farbę opalizującą, nitkę zabezpieczającą osadzoną w podłożu, zabezpieczenie optyczne wykonane farbą o zmieniających się w zależności od kąta patrzenia kolorach i dające wrażenie ruchu, ale też rysunki widoczne w świetle ultrafioletowym. Zabezpieczenia te mają utrudnić fałszerzom podrabianie banknotów. Zabezpieczenia konkretnych banknotów można poznać bliżej, używając mobilnej aplikacji NBP Safe. Podłoże, na którym drukuje się banknoty, to papier, którego główny składnik stanowi bawełna.

Gdzie produkuje się polskie pieniądze?

Polskie pieniądze produkowane są obecnie w dwóch miejscach: banknoty w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA, a monety w Mennicy Polskiej SA. Podmioty te nie mogą jednak samodzielnie podejmować decyzji o produkcji. Robią to wyłącznie na zlecenie Narodowego Banku Polskiego.

Produkcja monet poprzedzona jest co do zasady przygotowaniem projektu graficznego monety, a na podstawie projektu graficznego – modelu gipsowego. Jego wizerunek zostaje zeskanowany i wprowadzony do maszyny grawerującej, która tworzy tzw. prototyp monety. To na podstawie tego wzoru przygotowywane są narzędzia – tzw. stemple, przy użyciu których urządzenia tłoczące produkują kolejne egzemplarze monet. W przypadku banknotów projekt jest cyfrowo przetwarzany dla poszczególnych technik druku. Jedną z ważniejszych technologii druku jest wklęsłodruk. Projekt wizerunku w technologii wklęsłodrukowej przenoszony jest na metalową płytkę, której jedyny egzemplarz jest przechowywany w skarbcu NBP. Na bazie tej płytki powstają kontrmatryce, a następnie płyty do druku banknotów w tej technologii.

Gdy monety i banknoty są już fizycznie wyprodukowane, zostają przetransportowane do Oddziałów Okręgowych Narodowego Banku Polskiego, które zaopatrują banki i Pocztę Polską SA w banknoty i monety zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Banknoty i monety o różnych nominałach trafiają do naszych portfeli za pośrednictwem m.in. wypłat z kont, bankomatów i obrotu detalicznego. Warto dodać, że każdy banknot posiada niepowtarzalny numer seryjny, czyli składający się z dwóch liter i siedmiu cyfr znak alfanumeryczny.

Źródło: https://www.gosc.pl/doc/5604173.Jak-powstaja-pieniadze

 To tyle na dziasiaj :)

W następnym wpisie garść informacji o tym,

ile trwa życie pieniędzy:)

Pozdrawiamy słonecznie!

21
Dodaj Komentarz
  • 3
  • 1
  • 8
Komentarze