12.10.2021

Ile trwa życie pieniędzy?

Dzisiaj przekazujemy Wam garść informacji o tym,

ile trwa życie pieniędzy:)

ZAPRASZAMY do lektury:)

  Ile trwa życie pieniędzy?

Okres życia banknotu uzależniony jest od jego nominału i waha się od 2,5 roku w przypadku niższych nominałów aż do 20 lat w przypadku nominałów wyższych. W przypadku monet okres życia jest dłuższy i może wynieść nawet kilkadziesiąt lat. Banknoty i monety, które w trakcie sortowania na specjalnych maszynach w Oddziałach Okręgowych NBP zostają zakwalifikowane jako nienadające się do obiegu ze względu na zużycie – zabrudzenie lub inne defekty – są niszczone i nie powracają do obiegu.

Co jednak dzieje się w sytuacji,

gdy jesteśmy w posiadaniu zużytego banknotu?

Wszystkie banki komercyjne działające na terenie Polski mają obowiązek wymienić klientowi zużyte lub uszkodzone banknoty, pod warunkiem, że ich autentyczność nie budzi podejrzeń, a ich cechy umożliwiają rozpoznanie wartości nominalnej. Wymianie podlegają banknoty przerwane na nie więcej niż dziewięć części, jeśli wszystkie części pochodzą z tego samego banknotu i łącznie stanowią 100 proc. pierwotnej powierzchni lub banknoty, które zachowały ponad 75 proc. powierzchni w jednym fragmencie. Banknot, w przypadku którego zachowało się od 45 proc. do 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, zostanie wymieniony za połowę wartości nominalnej. Uszkodzone banknoty trafiają z powrotem do banku centralnego, gdzie podlegają zniszczeniu.

Wymianie podlegają:

  • banknoty: postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione lub uszkodzone w inny sposób, w tym również wskutek umieszczenia na nich trwałego napisu, nadruku, rysunku lub innego znaku;
  • monety oraz ich elementy (rdzeń i pierścień): mające w szczególności uszkodzenia typu mechanicznego, wytarte, o zmienionej barwie, skorodowane, w tym również uszkodzone wskutek umieszczenia na nich trwałego napisu, rysunku lub innego znaku.

W celu ułatwienia klientom wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów waluty polskiej Narodowy Bank Polski wprowadził od 1 października 2020 r. zmiany do zarządzenia nr 31/2013 prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

  W wyniku tych zmian klienci (osoby fizyczne) mają dodatkowo możliwość przesyłania wniosku wraz ze zużytymi lub uszkodzonymi banknotami waluty polskiej przesyłką pocztową lub kurierską do Centrali Narodowego Banku Polskiego przy ul. Świętokrzyskiej 11/21 00-919 w Warszawie z dopiskiem: DES - wymiana

Rekomenduje się, aby znaki pieniężne przesyłane do wymiany były dołączone do wniosku zabezpieczone w dodatkowej zaklejonej kopercie.

Ważne! Łączna wartość banknotów nie może przekroczyć kwoty 2000 zł.

Źródło: Narodowy Bank Polski

 

Cieplutkie pozdrowienia

dla wszystkich blogowiczów:)

 

24
Dodaj Komentarz
  • 4
  • 7
  • 8
Komentarze