20.11.2022

Zanieczyszczenie cyfrowe

Czy wiesz co to ?

Digital pollution, czyli jaki związek mają zdjęcia w telefonie zimg zanieczyszczeniem środowiska

W ostatnich latach w debacie publicznej bardzo dużo mówi się o zapobieganiu zanieczyszczania środowiska naturalnego i o dbaniu o naszą planetę. Wiążą się z tym różne działania proekologiczne, np. akcje sprzątania lasów czy parków przez uczniów szkół podstawowych. Trafiają do nas z każdej strony przekazy o segregowaniu śmieci, oszczędzaniu wody i używaniu transportu publicznego zamiast wsiadania do samochodów osobowych. Wciąż jednak za mało mówi się o digital pollution.

Digital pollution (z ang. „zanieczyszczenie cyfrowe”) – to zanieczyszczenie środowiska naturalnego, które powstaje na skutek używania produktów, narzędzi i usług cyfrowych. Naszym działaniom w Internecie towarzyszy produkcja ogromnej ilości dwutlenku węgla, który jest gazem cieplarnianym. Cyfrowa aktywność już dzisiaj odpowiada za 2% całej emisji CO2 na planecie. A to dopiero początek, ponieważ użytkowników Internetu przybywa z dnia na dzień.

Ważne jest byśmy mieli świadomość, że każde nasze działanie w cyfrowym świecie pozostawia po sobie ślad węglowy. Być może przechowywanie dokumentów i zdjęć w chmurze kojarzy nam się z czymś niematerialnym. Wysłanego maila nie można dotknąć w taki sposób jak tradycyjnego listu. Ciężar kasety video natomiast dało się kiedyś poczuć – w przeciwieństwie do ciężaru filmu na popularnych serwisach streamingowych. To wszystko sprawia, że trudno uzmysłowić sobie, że Internet nie jest jedynie wirtualnym narzędziem – a całe jego działanie opiera się na fizycznej infrastrukturze.

Na czym polega fizyczność internetu? Mało znanym faktem jest to, że samo przechowywanie widomości mailowej w skrzynce wymaga ciągłej pracy serwerów w centrach danych. Serwery natomiast są sprzętami, które zużywają bardzo dużą ilość energii elektrycznej. W styczniu 2021 roku na świecie było prawie 8 tysięcy centrów danych, a w nich około 89 milionów serwerów.

Warto być świadomym użytkownikiem internetu. Aby przeciwdziałać zanieczyszczeniu cyfrowemu, możemy:

  • pozbyć się elektrośmieci, czyli rozmazanych zdjęć, nieużywanych plików czy niepotrzebnych dokumentów, ponieważ do ich przechowywania cały czas zużywana jest energia,
  • oglądać filmy w mniejszej rozdzielczości,
  • usunąć maile, których już nie potrzebujemy,
  • wypisać się w newsletterów, których nie czytamy, aby nie otrzymywać zbędnych wiadomości,
  • zapisać linki do często odwiedzanych stron w zakładkach, ponieważ każde nowe wyszukiwanie w przeglądarce internetowej niesie za sobą koszt energetyczny,
  • wyłączać kamerę w trakcie wideokonferencji zawsze wtedy, gdy prezentujemy treści,
  • do wyszukiwania informacji wykorzystywać smartfon lub tablet zamiast laptopa.

 

To tylko kilka porad, jak – niedużym nakładem pracy – możemy korzystać z usług cyfrowych i tym samym w nieco mniejszym stopniu obciążać środowisko naturalne.

Zespół Szkolnych Blogów

 15
0
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 5
  • 15