25.01.2021

SKO DAWNIEJ

 

Okładka pierwszego numeru Młodego Obywatela (zbiory P. Wiśniewskiego)

Okładka pierwszego numeru miesięcznika „Młody Obywatel”. Redaktorem tego wydawanego od 1935 r. pisma adresowanego do dzieci i młodzieży ze szkół uczestniczących w SKO był pisarz i publicysta, Stanisław Strumph-Wojtkiewicz.

Wiadomości SKO - wiersz Jana Brzechwy

Jan Brzechwa pisał wiersze na temat oszczędzania i PKO do periodyku „Wiadomości SKO”.

Karykatura - Julian Żebrowski

Julian Żebrowski – zwany „kronikarzem Warszawy”, który w swoich karykaturach czy portretach potrafił uchwycić coś więcej niż tylko obraz – tworzył komiksowe historie do „Wiadomości SKO”.

 
Piosenka - Edward Fiszer

Edward Fiszer napisał piosenkę o chłopcu z książeczką SKO, która została zamieszczona w „Wiadomościach SKO” z marca 1963 roku. Fiszer jest również autorem takich ponadczasowych hitów jak: „Przyjedź, mamo, na przysięgę” i „Pod Papugami”.

Plakat promujący SKO przygotowany przez Karola Śliwkę

Plakaty promujące SKO przygotował m.in. Karol Śliwka, autor logotypu Powszechnej Kasy Oszczędności, popularniej „skarbonki”.

Plakat promujący konkurs Dziś oszczędzam w SKO, jutro w PKO (1980 r.)

Krzysztof Wyzner – polski artysta-malarz i grafik, profesor warszawskiej ASP jest autorem plakatów i grafik na ulotkach reklamujących konkurs „Dziś oszczędzam w SKO – jutro w PKO”.

Plakat promujący konkurs Dziś oszczędzam w SKO, jutro w PKO - Lidia Głażewska-Dańko

Lidia Głażewska-Dańko – autorka książek dla dzieci, graficzka jest także autorem jednego z plakatów promujących sztandarowy konkursu dla szkół „Dziś oszczędzam w SKO – jutro w PKO”.

Rozporzadzenie Ministra Skarbu Państwa (1999 r.)

Prowadzenie szkolnych kas oszczędności wymienione zostało w 1999 r. w nowym statucie Powszechnej Kasy Oszczędności – banku państwowego wśród czynności stanowiących przedmiot działalności Banku.

Plakat promujący konkurs Dziś oszczędzam w SKO, jutro w PKO (2005/2006)

W XXI w. do grona rysowników współpracujących z PKO Bankiem Polskim w ramach promocji SKO dołączył Tomasz Lew Leśniak, autor kultowej postaci Jeża Jerzego. Leśniak przygotował kilka plakatów promujących sztandarowy konkurs „Dziś oszczędzam w SKO, jutro w PKO”.

10
Dodaj Komentarz
  • 23
  • 3
  • 17
Komentarze