24.04.2018

Jak oszczędzać papier?

Gdy nie marnujemy papieru - oszczędzamy środowisko:)

 

 img

Jak oszczędzać papier?

 

Kupuj mniej gazet - zaprzyjaźnij się z wydaniami Internetowymi

Każde wydanie popularnej gazety to nawet 4000 drzew. Ile gazet w Polsce wychodzi codziennie? A ile ich wychodzi na całym swiecie? Gdy policzysz i pomnożysz, wyobraź sobie tyle drzew w jednym miejscu. I że następnego dnia już ich nie ma.
A tymczasem w Internecie znajdziesz nawet więcej niż w gazetach...

 

Nie bierz ulotek na ulicy - one powinny zniknąć

Kolorowe ulotki rozdawane na ulicach to zmora nie tylko dla przechodniów ale i dla środowiska. W promieniu 100 metrów od rozdającego, ulotki walają się wszędzie. Po co brać ulotkę, jeśli wiesz, że jej nie potrzebujesz? I jeśli nawet nie chce Ci się szukać kosza na śmieci? W ten sposób przyczyniasz się do powstawania syfu na ulicach i do marnowania drzew, których zastraszająca ilość jest wycinana każdego dnia. Chcesz pomóc zarobić? Student może przecież znaleźć pracę gdzie indziej! Wystarczy pomyśleć.

 

Nie drukuj bez potrzeby

Zanim wydrukujesz, zastanów się czy jest taka potrzeba. Sprawdź dwa razy czy w dokumencie nie ma błędów - nie będziesz musiał(a) drukować go drugi raz po poprawce. Oprócz papieru oszczędzisz tusz (toner) i prąd.

 

Drukuj dwustronnie

Drukuj na odwrocie zużytych lub niepotrzebnych kartek

Jeżeli drukujesz "na brudno" lub do własnego użytku, skorzystaj z niepotrzebnych Ci już kartek zadrukowanych uprzednio jednostronnie.

 

Starannie prowadź zeszyt

Pisz mniejszymi literami, nie rób gigantycznych odstępów, zaczynaj pisać na początku i kończ na końcu kartki - nie w połowie. Możesz zawrzeć to samo na dwa lub trzy razy mniejszej powierzchni! Jeśli nie wykorzystasz zeszytu do końca, kontynuuj go w przyszłym roku albo wykorzystaj kartki na brudnopis.

 

Zbieraj gazety, notatki, ulotki na jeden stosik

To nie zajmuje dużo miejsca. A gdy stosik będzie już Twojego wzrostu, idź go sprzedaj w skupie makulatury - sam się zdziwisz, ile za niego dostaniesz!

 

Sprzedaj lub oddaj niepotrzebne książki

Podręczniki, które są nadal aktualne, lektury szkolne do których już nie wrócisz, lub stare bajki - wystaw na allegro, lub oddaj do biblioteki czy do domu dziecka. Tam będą one potrzebne, a instytucje zaoszczędzą pieniądze na kupnie nowych książek wyprodukowanych ze świeżo ściętych drzew! Czyli oszczędność będzie podwójna: pieniędzy i środowiska.

Oszczędzanie

po prostu jak już przeczytasz to co chciałeś nie wyrzucaj do kosza tylko oddaj na makulature przynajmniej zrobią z tego papier toaletowy.

Zapomniany skup makulatury

Co roku na wiosnę w wielu miastach organizowane są akcje "drzewo za makulaturę", jednak warto również pamiętać, że możemy oszczędzić wiele drzew oddając na skup makulatury stare papiery i gazety. Przy okazji będąc na skupie można kupić papier do drukarek czy do codziennego użytku. W ten sposób korzystamy na bieżąco niemal z tego samego materiału :)

 

 Warto wiedzieć, że

wycinanie dużej ilości drzew, co obecnie jest niestety na porządku dziennym, to ogromne zagrożenie dla przyszłości naszego gatunku. Drzewa są bowiem przede wszystkim głównym producentem tlenu niezbędnego nam do życia! Wycinając je bez opamiętania, sami zakładamy sobie w ten sposób pętlę na szyję.

Nadmierne pozbywanie się lasów to także zbyt duża ingerencja w przyrodę, co spowoduje stopniowe ograniczanie liczby gatunków roślin i zwierząt na naszej planecie - co wbrew pozorom MA wpływ na nasze życie. Np. prawie 1500 roślin pochodzących z terenów lasów tropikalnych jest źródłem substancji używanych w produkcji leków przeciwnowotworowych. Zatem naprawdę, to co dzieje się w puszczach Amazonii może w pewnym momencie dotknąć i nas bezpośrednio. Poza tym przyroda to spójny i sprawnie działający system, a jeśli zacznie brakować w nim kolejnych ogniw, całość prędzej czy później się posypie.

Dlaczego jeszcze potrzeba nam drzew? Przy okazji produkcji tlenu, pochłaniają one szkodliwy dwutlenek węgla, czyli poniekąd czyszczą za nas atmosferę (którą sami zanieczyszczamy), czyli wycinamy je, mimo że w pewien sposób naprawiają nasze błędy. Drzewa uczestniczą także w obiegu wody w przyrodzie - gdy zabraknie drzew, obieg wody ulegnie zakłóceniu i dopiero powstanie problem - nie tylko będzie to brak wody pitnej, ale i zachwianie równowagi hydrologicznej, czyli susze, powodzie i inne anomalie.

Konsekwencje znikania lasów z powierzchni Ziemi są dużo groźniejsze i mają dużo większy wpływ na nasze codzienne życie, niż większość ludzi sobie wyobraża. 

 

Źródło: http://www.milionporad.pl/porady/ekologia/70/Jak-oszczedzac-papier

5
Dodaj Komentarz
  • 10
  • 8
  • 3
Komentarze