11.01.2022

Lekcja przedsiębiorczości w filmach dla dzieci

Przedsiębiorczości można uczyć na wiele sposobów: poprzez rozmowę, dawanie przykładu, wspólne zabawy czy gry planszowe. Tym razem zachęcam do kształtowania w naszych dzieciach postaw przedsiębiorczości przez oglądanie filmów. Chyba nie ma na świecie dziecka, które trzeba by było specjalnie namawiać do obejrzenia bajki. A wspólne oglądanie filmów może być ciekawym wstępem do rozmowy, również na tematy związane z przedsiębiorczością.

Poniżej przedstawiam propozycje filmów animowanych do obejrzenia razem z dziećmi. Bajki zostały podzielone na dwie kategorie – dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz dla dzieci, które już zaczęły swoją przygodę ze szkołą. Wszyscy bohaterowie opisanych filmów posiadają cechy przedsiębiorcy.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym

Samoloty

Reżyseria: Klay Hall
Dystrybucja: DisneyToon Studios
Czas trwania: 1 h 31 min
Premiera: 2013

Pierwsza propozycja to Samoloty. To film, który możemy pokazać już najmłodszym dzieciom (oczywiście tym, które są już w stanie oglądnąć pełnometrażowy film). Samoloty to historia Dusty’ego, samolotu rolniczego, który postanawia wziąć udział w wielkim wyścigu dookoła Ziemi. Mimo wielu przeciwności, pewnych technicznych ograniczeń, a także początkowemu sceptycyzmowi przyjaciół, dąży do wyznaczonego celu i spełnienia swoich marzeń.

Czego uczy?

Film podkreśla, jak ważna jest walka o własne marzenia. Historia Dusty’ego pokazuje, że cel osiąga się dzięki ciężkiej pracy, determinacji i nierzadko pokonywaniu swoich słabości.

Pytania do dzieci:

– Jakie marzenie miał Dusty?
– Czy udało mu się zrealizować swoje marzenie?
– Czy przyszło mu to łatwo?
– Jakie trudności musiał pokonać?
– Kto pomógł Dusty’emu osiągnąć cel?

Święta u Braci Koala

Scenariusz: Dave Ingham, David Johnson
Dystrybucja: Famous Flying Films (2005)
Czas trwania: 46 min
Premiera: 2005

Historia dwóch misiów Koala, które organizują Święta Bożego Narodzenia. Kiedy okazuje się, że ich przyjaciółka Pati nie przybędzie na przyjęcie, bracia postanawiają wyruszyć w długą podróż na Biegun Południowy, by wszyscy mogli razem spędzić święta.

Czego uczy?

Film może być wstępem do rozmowy o podziale pracy podczas przygotowań do Świąt. Bajka o Braciach Koala opowiada o tym, że każdy może pomagać oraz że każdy ma jakieś talenty, umiejętności. Nawet z pozoru mało ważne zadanie może okazać się bardzo istotne. Jak każda bajka o braciach Koala, mówi o tym, jak ważne jest pomaganie i współpraca z innymi. Historia pokazuje też kilka przykładów kreatywności i radzenia sobie z problemami, jak np. użycie narty do odśnieżenia samolotu.

Pytania do dzieci:

– Czy podróż na biegun była łatwą wyprawą?
– Z jakimi problemami musieli radzić sobie Bracia Koala?
– Jakie zadania mieli przyjaciele misiów?
– Dzięki komu udało się misiom bezpiecznie wylądować?
– Na jakie ciekawe pomysły wpadli bohaterowie, żeby poradzić sobie z problemami?

I ty możesz zostać bohaterem

Reżyseria: Christopher Reeve, Dan St. Pierre, Colin Brady
Produkcja: Kanada, USA
Czas trwania: 1 h 30 min
Premiera: 2006

To historia chłopca, który bardzo chciałby umieć dobrze grać w baseball. Ma wiedzę na ten temat, ale brakuje mu pewności siebie. Na boisku ciągle mu coś nie wychodzi, co staje się przyczyną docinków i wyśmiewania się kolegów. Pewnego dnia chłopiec znajduje starą piłkę baseballową, która zaczyna mówić. Niedługo potem jego tata traci pracę w klubie baseballowym, ponieważ na jego zmianie ktoś kradnie kij baseballowy mistrza drużyny. Chłopiec wie, kto tego dokonał, postanawia więc odzyskać ten szczególny kij.

Czego uczy?

Film pokazuje widzom, że nie warto się poddawać, kiedy nam się coś nie udaje. Niesie także przesłanie, że w każdym drzemie ukryta siła i wystarczy nabrać pewności siebie, aby ją odkryć, pokonać słabości i zrobić coś wielkiego.

Pytania do dzieci:

– O czym marzył Mały?
– Dlaczego nie wychodziła mu gra na boisku?
– Co trzeba zrobić, żeby stać się dobrym sportowcem?

Każdy może zostać bohatrem, Film

Dla dzieci w wieku szkolnym

Krudowie

Reżyseria: Chris Sanders, Kirk De Micco
Dystrybucja: DreamWorks Animation
Czas trwania: 1 h 38 min
Premiera: 2013

Akcja filmu rozgrywa się w czasach prehistorycznych. Film opowiada historię rodziny, w której ojciec Greg za wszelką cenę unika tego, co nowe. Jednak pewne zdarzenia zmuszają Grega do zmiany poglądów. Rodzina rozpoczyna wędrówkę, w czasie której towarzyszy im postępowo myślący Gaj, kolega Ip – córki Grega.

Czego uczy?

Film pokazuje, że warto czasem zmienić poglądy i spróbować czegoś nowego. Bohaterowie udowadniają, że warto jest podejmować wyzwania. A jest to jedna z ważnych cech przedsiębiorczego dziecka. Nowatorskie pomysły zmieniają przecież świat. Ponadto Krudowie ukazują, jak ważna jest rodzina i wzajemne relacje.

Pytania do dzieci:

– Dlaczego Greg tak bardzo bał się tego, co nowe?
– Czym wyróżniał się Gaj?
– Co sprawiło, że Greg zmienił zdanie i zabrał rodzinę na wyprawę?
– Dlaczego ogień ułatwiał ludziom życie?
– Czy łatwo jest przekonać ludzi do nowych wynalazków?

W głowie się nie mieści

Reżyseria: Pete Docter
Dystrybucja: Pixar Animation Studios
Czas trwania: 1 h 34 min
Premiera: 2015

To historia jedenastoletniej dziewczynki Riley, która wraz z rodzicami przeprowadza się do San Francisco. Jest to dla niej trudny okres, dziewczynce trudno jest przystosować się do nowej sytuacji. Większa część filmu to obraz uosobionych emocji, które odczuwa Riley. Są to: Radość, Smutek, Gniew, Odraza, Strach.

Czego uczy?

Celem twórców filmu jest zwrócenie uwagi na to, że wszystkie emocje są ważne i potrzebne w życiu człowieka. Opowieść dodatkowo pomaga rozpoznać i nazywać emocje. Jest to zatem świetny wstęp do rozmowy z naszymi dziećmi na temat emocji, tego, jak je wyrażać i jak sobie z nimi radzić. Choć na pierwszy plan wysuwa się temat uczuć, to film pokazuje, jak ważna jest współpraca i akceptacja innych.

Pytania do dzieci:

– Dlaczego Riley nie mogła przyzwyczaić się do nowego miejsca?
– Co dziewczynka mogła zrobić, kiedy miała problem?
– Czy wszystkie emocje są potrzebne?
– Jak można radzić sobie ze strachem?
– Czy można okazywać złość? Jak?

Jak wytresować smoka

Reżyseria: Dean DeBlois, Chris Sanders
Dystrybucja: DreamWorks Animation
Czas trwania: 1 h 38 min
Premiera: 2010

Jest to opowieść o losach Czkawki – młodego wikinga, który nie potrafi pogodzić się z tym, że ma nauczyć się zabijać smoki. Jego poglądy znacznie odbiegają od poglądów pozostałych wikingów. Wyjawienie swoich myśli jest dla Czkawki o tyle trudne, że jego ojciec jest wodzem wioski i ma wobec chłopca określone oczekiwania. Chłopiec wbrew wszystkim, a także pokonując własny strach, zaprzyjaźnia się z najgroźniejszym smokiem.

Czego uczy?

Historia Czkawki przekonuje, że czasami warto spojrzeć na coś z innej strony. Trzymanie się utartych schematów wcale nie musi być najlepszym rozwiązaniem. Film uczy, że człowiek powinien żyć w zgodzie ze sobą, swoją naturą i poglądami. Opowieść niesie przesłanie, że nie trzeba wcale być silnym i dobrze zbudowanym, żeby zrobić coś wielkiego. Ważniejsze jest to, co ma się w głowie i w sercu. W filmie pojawia się także wątek radzenia sobie z niepełnosprawnością i zarazem znalezieniem wyjścia nawet z trudnej sytuacji.

Pytania do dzieci:

– Czego oczekiwał tata od Czkawki?
– Dlaczego Czkawka nie chciał zabijać smoków?
– Czy łatwo było Czkawce przeciwstawić się ojcu oraz innym wikingom?
– Jak Czkawka poradził sobie z kalectwem?

To tylko nieliczne przykłady filmów, w których znajdziemy bohaterów o przedsiębiorczych cechach. Postać z bajki zawsze będzie dla dziecka atrakcyjna i ciekawa, dlatego czasem łatwiej wytłumaczyć coś dziecku na konkretnym przykładzie. Zachęcam też do oglądania filmów razem z dziećmi. Pamiętajmy, że nawet w filmach dla najmłodszych może pojawić się coś, czego dziecko nie zrozumie. Dlatego warto po filmie porozmawiać z dzieckiem i zadać kilka pytań, by dziecko wiedziało, które z cech bohaterów warto naśladować. Rodzinne oglądanie bajek i filmów to nie tylko forma relaksu, ale również okazja do rozmów na ważne tematy, które nie tylko rozwijają intelekt dziecka, ale budują relacje rodzinne.

 

 

 

https://smartstart.pl/sylwia-jacek-film-dziecko-przedsiebiorczosc/

1
Dodaj Komentarz
  • 6
  • 3
  • 10
Komentarze