08.12.2017

O przedsiębiorczości na żywo

8 grudnia 2017 r. uczniowie klas IV - VII mieli okazję zwiedzić jedyne i pierwsze w świecie Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie.

Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie zostało założone w 2012 roku przez właściciela Firmy Biliński - Janusza Bilińskiego, który od lat zajmował się produkcją ręcznie malowanych ozdób choinkowych.

Pierwsze myśli o założeniu muzeum pojawiły się kilkanaście lat temu, już na początku prowadzenia działalności. Wtedy Janusz Biliński, jako młody przedsiębiorca, zaczął kolekcjonować eksponaty. Nie chciał, aby te wyjątkowe, ponadczasowe, choć tak kruche, ozdoby zostały zapomniane przez następne pokolenia, dlatego w domowym zaciszu przechowywał skarby, aby dziś ponownie ujrzały światło dzienne i cieszyły oko nie tylko tych najmłodszych, lecz by przywoływały wspomnienia z dzieciństwa starszych zwiedzających. I tak, stare i zakurzone bombki, odnalezione na strychu u dziadków, dziś zdobią muzealną choinkę w staropolskim wystroju, wprawiając zwiedzających w chwile wspomnień, zadumy przywołując ciepło rodzinnej świątecznej atmosfery.

Na zwiedzających czekał przewodnik, który pokazał jak powstaje bomka choinkowa oraz oprowadzał po muzeum pokazując zgromadzone skarby. Uczniowie zobaczyli tysiące ręcznie wyprodukowanych bombek, setki niesamowitych eksponatów w galeriach, a także dekoracje świąteczne charakterystyczne dla stylu wiktoriańskiego, francuskiego czy norweskiego. Błyszczące kamienie i stonowana kolorystyka nadaje drzewkom przepięknego, biżuteryjnego wyglądu.
Niezapomniane wrażenia zapewniało samodzielne malowanie bombki.


Uczniowie mieli okazje zobaczyć w jak prosty sposób można osiągnąć tak wielki sukces.

Firma Biliński podejmowała pewne ryzyko otwierając swoją działalność. Umiała wykorzystać to, co ma, a także przystosować się do zmieniających się warunków.
Firma Biliński otrzymała nagrodę „Firma Roku 2011” nadaną przez kontrahenta Christophera Radko – największego potentata dyktującego bożonarodzeniową modę. Ponadto wyroby corocznie zyskują miano rękodzieła artystycznego nadanego przez Krajową Komisję Artystyczną i Etnograficzną Fundacji „Cepelia”.

 

 
5
Dodaj Komentarz
  • 37
  • 8
  • 29
Komentarze