20.11.2011
Krótka historia SKO
Pierwsza idea oszczędzania poruszana była już przez Komisję Edukacji Narodowej, która w 1773r. zalecała „ćwiczyć dzieci w oszczędzaniu". W 1925 r. Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydał okólnik głoszący: "młodzieży szkolnej należy wpajać umiejętność i zasady oszczędzania pieniędzy". W 1927 r. rozpoczęły działalność Szkolne Kasy Oszczędności, które w 1935 r. zostały objęte zarządem Pocztowej Kasy Oszczędności. Patronat nad Szkolnymi Kasami Oszczędności twa do dziś i jest statutowym obowiązkiem banku PKO BP S.A.
Pod koniec lat 60. PKO BP zaczęło organizować konkurs dla odkładających oszczędności w szkolnych kasach pod hasłem "Dziś oszczędzam w SKO - jutro w PKO". W 1971 r. prowadzenie SKO przez PKO BP zostaje uregulowane zarządzeniem ministra oświaty i szkolnictwa wyższego
W latach osiemdziesiątych odkładanie w Szkolnych Kasach Oszczędności staje się mniej popularne. Wciąż jednak ich liczba utrzymuje się na poziomie 7-8 tysięcy. W 1999 r. w statucie PKO BP pojawia się zapis, że prowadzenie SKO to jedno z zadań banku.
Obecnie liczba placówek biorących udział w akcji oscyluje wokół 2 tysięcy. Swoje oszczędności na SKO regularnie wpłaca ponad 140 tysięcy uczniów. Kasy utrzymują popularność głównie wśród młodzieży z mniejszych miejscowości i mniej zamożnych rodzin. SKO to dla nich szansa, żeby opłacić wycieczkę czy zieloną szkołę. Najwięcej kas jest w województwach lubelskim i podkarpackim. W roku szkolnym 2009/2010 całkowita suma zgromadzonych na książeczkach oszczędności wyniosła 13 mln zł, a najlepsze szkoły zebrały grubo ponad 100 tysięcy złotych.
Głównym celem prowadzenia Szkolnych Kas Oszczędności jest edukacja ekonomiczna. Taką rolę ma spełniać organizowany dla szkół od ponad 40 lat konkurs „Dziś oszczędzam w SKO – jutro w PKO”. Bierze w nim udział ponad tysiąc SKO z całej Polski. Wiele szkół, bazując na dotychczasowych doświadczeniach doskonali formy oszczędzania i od lat utrzymuje się na czołowych miejscach list nagrodzonych zespołów.
0
87