Oddychaj z wolnością
09.02.2020
Bądź offline, a nie tylko online!
Uzależnienie od ciągłego dostępu do internetu jest coraz bardziej powszechne.
Od małych dzieci, poprzez młodzież i dorosłych.
Znane są przypadki przebywania na odwyku dzieci 12 - letnich.
Ich uzależnienie od telefonu i internetu porównywalne jest z uzależnieniem od alkoholu.
W ostatnich latach nasz styl życia znacząco ewoluował - korzystamy z Internetu podczas wielu aktywności i w różnych sytuacjach.
- 69% osób zawsze ma ze sobą swój smartfon, gdy wychodzi z domu (nawet na krótko)
- Dla 22% osób dostęp do internetu jest niezbędny. Potrzeba bycia online jest ogromna – 23% czuje się nago, gdy nie ma ze sobą swojego urządzenia, a prawie 1 na 4 twierdzi, że wolałaby zostać przyłapana nago w miejscu publicznym, niż nie mieć ze sobą swojego urządzenia z dostępem do Sieci.
- Ludzie noszą swoje urządzenia ze sobą w różne miejsca i mają je w rozmaitych sytuacjach – podczas snu, jedzenia, w toalecie itp. – 10% osób ma przy sobie swoje urządzenie non stop.
- Chęć dostępu do telefonu uzasadnia potrzeba utrzymywaniu kontaktu z bliskimi. Ludzie obawiają się, że jeśli nie będą dostępni, ich najbliżsi będą się martwić (51%), albo że nie będą mogli pomóc, gdy zajdzie taka potrzeba (45%).
- Ludzie często są gotowi działać ryzykownie i zrezygnować z własnego bezpieczeństwa na rzecz pozostania online – 26% patrzy na ekran swojego telefonu podczas przechodzenia przez ulicę, a 21% podczas poruszania się w nieznanym lub niebezpiecznym terenie.
- Utrata urządzenia to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń — 90% przyznało, że czułoby duży stres, gdyby ich urządzenie zostało zgubione lub skradzione. Dla porównania, 88% czułoby stres na takim poziomie, jak podczas spóźnienia się na pociąg lub samolot, (88%) czułoby się jak podczas uczestniczenia w niegroźnym incydencie samochodowym, a 80% jak podczas choroby (80%).
- Mimo przywiązywania dużego znaczenia do „bycia pod telefonem” zbyt wiele osób traktuje swoją dostępność jako pewnik. Na przykład 18% osób nie robi nic, aby ich urządzenie działało i miało dostęp do internetu, tylko 34% kontroluje poziom baterii, a zaledwie 22% regularnie sprawdza kondycję urządzenia.
- Nie jest zaskoczeniem, że 90% doświadczyło problemów ze swoim urządzeniem – np. bateria wyczerpała się i nie było możliwości jej ponownego naładowania (76%), urządzenie przestało działać z powodów technicznych (40%) lub zostało gdzieś pozostawione (37%).
W efekcie ludzie narazili na zagrożenie swoją prywatność i życie osobiste.
Światem rządzi dostęp do internetu!
Nie potrafimy żyć bez dostępności, jaką nam zapewniają nam smartfony (zdjęcia, nawigacja, kontakty, ...) .
Świat cyfrowy odgrywa kluczową rolę
w naszym codziennym życiu.
Biorąc pod uwagę tę chęć pozostania w kontakcie, należy zastosować odpowiednie środki bezpieczeństwa.
Brak możliwości kontaktu jest teraz gorszy niż wiele innych nieprzyjemnych sytuacji.
---------------------------------------------------------------------
Szczególnie niebezpieczne jest korzystanie ze smartfonów przez uczestników ruchu drogowego - zarówno kierowców jak i pieszych, którzy wzajemnie stanowią zagrożenie dla siebie i doprowadzają do tragicznych w skutkach sytuacji.
Z myślą o kierowcach w 2018 r. realizowana była kampania
„Jestem offline na drodze”
Kampania dotyczyła eliminacji negatywnych skutków niebezpiecznych zachowań na drogach wynikających z nadmiernego i nieprawidłowego użytkowania urządzeń mobilnych przez uczestników ruchu drogowego.
Kampania zakładała wykorzystanie social mediów oraz interaktywnych technik multimedialnych mając za zadanie edukować, podnosić świadomość, zwiększać uwagę i koncentrację wszystkich uczestników ruchu drogowego.
W związku, iż problem nieodpowiedniego korzystania z urządzeń mobilnych dotyczy głównie osób młodych i młodych kierowców kampanię kierowano do osób w wieku 12-25 lat.
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie RowerOver oraz Fundację DBAM O MÓJ Z@SIĘG, współfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Jednym ze statutowych celów Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG jest inicjowanie i wspieranie nowatorskich rozwiązań w obszarze bezpieczeństwa publicznego poprzez propagowanie odpowiedzialnego wykorzystywania nowoczesnych technologii w życiu codziennym
Lekarze apelują, że coraz więcej małych dzieci przebywa na oddziałach neurologicznych z powodu padaczki wywołanej uzależnieniem od gier komputerowych.