04.12.2024

Dzień Kostki do Gry

Zaczęło się od kostki do gry ......

 

Gdy dziś bierzemy do ręki kostki do gry nie zastanawiamy się zupełnie nad tym, ile to już lat towarzyszą człowiekowi. Ich historia jest niesamowita. Dziś raczej nie wyobrażamy sobie niektórych gier bez kostek. A mamy ogromny wybór -wykonane z różnego materiału, w różnych kolorach, różnej wielkości…..

Kilka słów o początkach kostki go gry

 

Kostki do gry, zwane też kościami, pojawiły się równolegle w zupełnie odciętych od siebie regionach świata co najmniej na trzy tysiące lat przed narodzinami Chrystusa. Można je znaleźć między innymi w datowanej na 2600 r. p.n.e. Królewskiej Grze z Ur, jednej z najstarszych kompletnych gier planszowych. Najstarsze kości sześcienne z oznaczeniami zbliżonymi do dzisiejszych datuje się na 600 r. p.n.e. i zostały odkopane w Chinach. Czterościenne kości archeolodzy odnaleźli także w egipskiej grze Senet.  Była to gra popularna zarówno wśród faraonów (o czym świadczą zestawy odnalezione w grobowcach), jak i wśród przeciętnych obywateli. Ze względu na kompaktowość  starożytni grali podobno nawet w kolejce do golarza.

Początkowo kości były wykonywane z nieociosanego kośćca zwierzęcego. Najchętniej posługiwano się w tym celu obgryzionymi z mięsa kośćmi skokowymi owiec, czy bizonów. Miały one cztery duże ścianki oraz dwa krótsze, zaokrąglone końce. Kostki te można spotkać na stanowiskach archeologicznych w całej Europie, w tym też w Polsce. Zakłada się, że początkowo kości wykorzystywali wróżbici i magowie, którzy przeprowadzali nimi magicznych rytuały. Kostka lub kostki pełniły rolę ozdoby lub amuletu. Z czasem ich pierwotna rola uległa zatarciu, a kości zaczęto wykorzystywać do hazardu.

 

0
Dodaj Komentarz
  • 10
  • 4
  • 18