10.10.2011

Ciekawe hobby - numizmatyka.

Czy numizmatyka to ciekawe hobby? Nasza Szkolna Kasa Oszczędności postanowiła to sprawdzić. SKO zorganizowało w bibliotece szkolnej wystawę starych monet, banknotów i medali. Była to nie tylko ciekawa lekcja historii, ale też okazja do promocji SKO. A może ktoś odkrył nową pasję ...

Najpierw był pomysł.

Później na szkolnych korytarzach pojawiło się ogłoszenie …

 

 

wystawa5.JPG

 

Efekty można było podziwiać przez ostatnie dni w bibliotece szkolnej. Udało się zgromadzić całkiem sporo eksponatów …

 

 

wystawa3.JPG

 

Stare, współczesne, srebrne, złote, miedziane, polskie i zagraniczne …
Znalezione na strychu, przekazywane przez pokolenia jako pamiątka, kupione na aukcji, czy giełdzie staroci …

Każda z nich mogłaby opowiedzieć swoją niepowtarzalną historię o kraju, z którego pochodzi i o ludziach, którzy jej dawniej używali.

 

wystawa1.JPG

 

wystawa2.JPG

 

Z wielkim zainteresowaniem uczniowie oglądali zgromadzone numizmaty.

Największym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza pieniądze sprzed denominacji.Była to okazja do doskonalenia sprawności rachunkowej, bo zwiedzający wystawę chętnie przeliczali nominały starych pieniędzy na nowe, porównywali ceny …

 

wystaw4.JPG

 

 

Można też było zobaczyć obce waluty: euro, rosyjskie kopiejki, bułgarskie lewy, szwedzkie korony. Ciekawostką były waluty, które zostały zastąpione przez euro. Zwiedzający mogli zobaczyć: niemiecką markę, włoskie liry.

 

Okazało się, że kolekcjonowanie monet, odznaczeń i medali jest bardzo pasjonujące i daje wiele radości. Przeglądając kolejne egzemplarze, poznając ich dzieje i czytając na temat tła historycznego, takie hobby staje się bardzo wartościowe.

 

 

 

 

0
Dodaj Komentarz
  • 16
  • 13
  • 6