20.03.2013

Rozpoczynamy nasz coroczny już konkurs religijno - matematyczny o Janie Pawle II

Mały teścik z pierwszej części już w najbliższy piątek (22 marca). Tutaj można zapoznać się z tekstem i pytaniami :) Powodzenia ;)

Tekst do I części

 

 

Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Jako syn Karola i Emilii z Kaczorowskich. Był drugim synem Emilii i Karola Wojtyły. W księgach parafialnych kościoła Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny zanotowano, że został ochrzczony 20 czerwca 1920 roku i otrzymał imiona: Karol po ojcu i Józef po marszałku Piłsudzkim, po Józefie z Nazaretu i po swoim wujku. Rodzicami chrzestnymi byli sklepikarz Józef Kuśmierczyk i Maria Wiadrowska. Nieopodal kościoła parafialnego, przy dzisiejszej ulicy Kościelnej 7, mieściła się kamienica, w której mieszkali państwo Wojtyłowie. Ich mieszkanie składało się z dwóch pokoi i kuchni, do której wchodziło się z zewnętrznego krużganka na pierwszym piętrze. Nie było łazienki, gdyż w mieście nie istniał jeszcze wodociąg. 15 września 1926 roku Karol rozpoczyna naukę w szkole podstawowej. Na beztroskę dzieciństwa rzucała cień choroba matki. Była kobietą niedomagającą i słabą. 13 kwietnia 1929 roku mamę Emilię zabrano do szpitala. Karol był wówczas w szkole, gdy wrócił ze szkoły sąsiadka powiedziała „Twoja matka umarła”. Miała 45 lat. W maju tego roku Karol przyjmuje pierwszą Komunię świętą. Dzień po pogrzebie Karol wraz z bratem i ojcem udali się do sanktuarium maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Pocieszeniem dla dziewięcioletniego Karola był brat, ale już trzy lata później wydarzyła się tragedia. W wieku zaledwie 26 lat, 5 grudnia 1932 roku, nagle umiera Edmund, gdy jako lekarz szpitala w Bielsku zaraził się szkarlatyną od pacjentki. Dla Karola był to ogromny cios.

Wojtyła miał szczęście do wspaniałych księży. Pierwszym jego spowiednikiem i kierownikiem duchowym był ksiądz Kazimierz Figlewicz. To dzięki niemu młody Karol zbliżył się do parafii, został ministrantem i był jednym ze współorganizatorów kółka ministranckiego. Katechetą Karola Wojtyły był ksiądz Edward Zacher, wieloletni proboszcz.

Od września 1930 roku przechodzi do I Gimnazjum Męskiego im. Marcina Wadowity o profilu klasycznym. Z nauką nie miał żadnych trudności. Zawsze był prymusem. Zawdzięcza to nie tylko wybitnym zdolnościom, ale i wytężonej pracy. Zawsze miał „monotonne świadectwa” – z góry na dół bardzo dobrze. Nigdy też nie ściągał, było mu to niepotrzebne, jak i wbrew jego zasadom. Był jednak koleżeński i powszechnie lubiany. Karol wyróżniał się z grona rówieśników ogromną pobożnością. Codziennie w drodze do szkoły wstępował na moment do kościoła, modlił się też w ciągu dnia przed i po jedzeniu, a odrabiając lekcje, robił przerwę na modlitwę po przerobieniu każdego przedmiotu. Występował w miejscowych przedstawieniach teatralnych. Rozpoczął intensywną współpracę z polonistą, awangardowym reżyserem teatralnym Mieczysławem Kotlarczykiem, późniejszym twórcą Teatru Rapsodycznego. W maju 1938 roku Karol Wojtyła przyjmuje sakrament bierzmowania, natomiast 14 maja 1938 przystępuje do egzaminu dojrzałości. Na maturze zdaje: religię, język polski, język łaciński, język grecki. Ze wszystkich przedmiotów uzyskał oceny bardzo dobre. W sierpniu wraz z ojcem przenosi się do Krakowa, gdzie rozpoczyna studia polonistyczne.

1 września 1939 wybucha druga wojna światowa. Wojtyła rozpoczyna konspiracyjne studia i działalność w podziemnym ruchu oporu. Bierze udział w przygotowaniach i wystawieniach nielegalnego teatru. W salezjańskiej parafii na Dębnikach poznaje Jana Tyranowskiego, który wprowadza go do młodzieżowego Koła Żywego Różańca oraz w świat dzieł hiszpańskich mistyków. We wrześniu 1940 roku Karol rozpoczyna pracę fizyczną jako robotnik w kamieniołomie na Zakrzówku, a później w fabryce sody kaustycznej Solvay, by uchronić się przed wyjazdem na przymusowe roboty do Niemiec.

Pewnego mroźnego okupacyjnego dnia ojciec nieoczekiwanie zachorował. Syn troskliwie opiekował się chorym jednak dolegliwości nie ustępowały. 18 lutego 1941r. umiera ojciec, Karol Wojtyła senior. Pochowany zostaje 22 lutego na cmentarzu wojskowym na Rakowicach. 21 letni Karol Wojtyła został zupełnie sam. Przez całą noc czuwał przy zwłokach ojca. Być może była to przełomowa noc w jego życiu, być może z rozmyślań o życiu i śmierci zrodziła się myśl o kapłaństwie. Niespodziewanie, podczas jednej z prób teatralnych Karol oświadczył przyjaciołom, że zamierza studiować teologię. W październiku 1942 roku wstępuje do konspiracyjnego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczyna studia filozoficzne kontynuując pracę w Solvayu. 19 lutego 1944r. zostaje potrącony przez niemiecką ciężarówkę. Karol upadł i nieprzytomny leżał na ulicy. Z tramwaju zobaczyła go Józefina Florek, wysiadła i zatrzymała samochód, którym jechał niemiecki oficer. Ten obmył Karolowi zakrwawioną głowę i odwiózł do szpitala przy ulicy Kopernika. Lekarze stwierdzili wstrząs mózgu i zatrzymali Karola na oddziale do 12 marca. Później, gdy w „czarną niedzielę” 6 sierpnia tego roku, Niemcy aresztowali 7 tysięcy mężczyzn, a Wojtyle ledwo udało się wymknąć, biskup krakowski, kardynał Adam Sapieha wydał polecenia, by Wojtyła wraz z kilkoma innymi klerykami zamieszkał w pałacu biskupa.

Dnia 1 listopada 1946 roku otrzymuje święcenia kapłańskie z rąk kardynała Adama Stefana Sapiehy. Msza święta prymicyjna odbywa się na Wawelu.

 

 

Pytania do I części

 

1. Kiedy urodził się Karol Wojtyła? Podaj datę.

2. Jak mieli na imię rodzice Karola Wojtyły?

3. Kiedy odbył się chrzest Karola Wojtyły?

4. Gdzie mieszkała rodzina Karola Wojtyły? Zapisz adres.

5. Gdzie był Karol gdy umarła jego matka?

6. Jak miał na imię brat Karola?

7. Jaki zawód miał brat Karola?

8. Jak się nazywał katecheta i proboszcz Karola Wojtyły?

9. Jaką średnią ocen w gimnazjum miał Karol Wojtyła?

10. Ile się modlił Karol?

11. W jakich zajęciach pozalekcyjnych uczestniczył uczeń Karol Wojtyła?

12. Jakie studia rozpoczął Karol?

13. Gdzie, w czasie wojny, pracował Karol Wojtyła?

14. Kiedy Karol Wojtyła wstąpił do seminarium?

15. Czy rok, w którym urodził się Karol Wojtyła był rokiem przestępnym? Odpowiedź uzasadnij.

16. W którym roku urodziła się mama Karola Wojtyły? Który to był wiek? Zapisz obliczenia.

17. Ile lat ma Wojtyła, gdy zostaje potrącony przez niemiecką ciężarówkę? Zapisz obliczenia.

18. Gdyby Karol Wojtyła wypalał codziennie jedną paczkę papierosów, to ile pieniędzy by zaoszczędził podczas swojego pobytu w szpitalu, gdy został potrącony przez niemiecką ciężarówkę? Cena jednej paczki papierosów to 11 złotych. Zapisz obliczenia.

19. Pytanie niespodzianka.

20. Pytanie niespodzianka.

 

 

Wszystkim życzymy miłej lektury i powodzenia na teściku :)

Pamiętajcie, że walczymy o wyjazd do Krakowa ;)

2
Dodaj Komentarz
  • 29
  • 24
  • 12
Komentarze