10.09.2023

Narodowe Czytanie 2023 w Naszej Szkole

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza .

Lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania był utwór „Nad Niemnem”. Jest to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło to porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. „Nad Niemnem” to również jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Narodowe Czytanie 2023

Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w tę ogólnopolską akcję, mającą na celu propagowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości. Na początku zebrani wysłuchali krótkiego wprowadzenia i obejrzeli prezentację poświęconą tematyce powieści oraz elementom świata przedstawionego.

Uczniowie klas starszych przeczytali fragmenty będące pięknymi, sugestywnymi opisami przyrody oraz zapoznali słuchaczy z legendą o Janie i Cecylii. Szczególnie wzruszające były fragmenty związane z Mogiłą Powstańców z 1863 roku, która jest symbolem patriotyzmu i zjednoczenia wszystkich stanów w walce o niepodległość.

Brak opisu.

Autorka powieści szczególnie propaguje dwie cechy: patriotyzm i pracowitość. Patriotyzm daje człowiekowi poczucie wspólnoty i w czasach trudnych stanowi źródło nadziei poprzez przypomnienie świetności narodu. Patriotyzm nadaje też sens pracy dla dobra innych i całego kraju. Praca natomiast uszlachetnia człowieka, kształtuje w nim pozytywne cechy, jak: upór, ambicję, niezależność. Ludzie, którzy nie pracują, lecz wiodą beztroskie życie na koszt innych, zostali przez Orzeszkową jednoznacznie potępieni.

Słuchacze okazali duże zainteresowanie, zrozumieli treść przedstawionych fragmentów oraz ich wymowę.

1
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 3
  • 6
Komentarze