14.05.2011

EKOLUDKI z CHMIELNA

Działamy na rzecz środowiska całą społecznością szkolną przez cały rok.

Z początkiem roku szkolnego uczestniczyliśmy w akcji ,,Sprzątanie Świata" pod hasłem ,,Już pora ratować jeziora". Przygotowaliśmy ulotki, które rozprowadziliśmy wśród uczniów i mieszkańców oraz turystów Chmielna. Wykonaliśmy transparenty, które umieściliśmy w najbardziej zanieczyszczonych miejscach. Oczywiście wcześniej posprzątaliśmy teren wokół jezior. Hasła na transparentach były bardzo wymowne np ,, Nie rób człowieku z naszych jezior ścieków!".

jeziora.png

Przez cały rok prowadzimy akcję zbiórki pustych tuszy, oraz baterii. Ostatni odbiór baterii odbył się 29 marca br i ważyły 46 kg.

baterie.png

Puste tusze przynosimy do opiekuna SKO lub wychowawcy i otrzymujemy  pozytywne wpisy do dziennika. Natomiast baterie wkładamy do pojemnika, który stoi na holu szkolnym.

tusze.png

W każdej klasie zostały przeprowadzone lekcje nt oszczędzania (wody, prądu itp) oraz recyklingu.

llekcje.jpg

Wielką całoroczną akcja jest zbiórka nakrętek, która nosi nazwę ,,Najbardziej zakręcona klasa". Uczniowie z poszczególnych klas zbierają nakrętki, klasa która uzbiera najwięcej kg otrzymuje nagrodę w postaci ogniska z kiełbaskami. Nakrętki trafiają do firmy przetwarzającej a dochód jest przeznaczony na pomoce dydaktyczne. W tym roku przekazaliśmy 535 kg nakrętek.

nakrtki.png

Jednak największa popularnością cieszyła się akcja ,,Drzewko za makulaturę". Uczniowie włączyli się w akcję w 100%. Przynosili kupony z ,,Dziennika Bałtyckiego" oraz makulaturę. Kuponów otrzymaliśmy 170 szt., a makulatury 750 kg. W powiecie kartuskim pobiliśmy rekord. Otrzymane 170 drzewek posadziliśmy na terenie szkoły i gminy. Na terenie szkoły każda klasa wsadziła 4 drzewka i złożyła przyrzeczenie:,, Będziemy dbać o nasze drzewka"

makulatura.png

A to my w akcji sadzenia drzewek

drzewka.png

Kolejna lekcja ekologi odbyła się  w lesie. Wszystkie klasy wzięły udział w akcji ,,Las blisko nas". Zajęcia warsztatowe przeprowadzili wychowawcy i  pracownicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Spotkaliśmy się z leśniczym Leśnictwa Bilowo. Klasy IV- VI  przeszły szlakiem leśnym /7,7 km/, odbyły się gry, zabawy, dodatkowo musieliśmy rozwiązać zadania z matematyki, przyrody i historii, zaproponować hasło z ekologii dot. ochrony lasu. Opracowaliśmy zasady zachowania się w lesie, sprzątaliśmy las wzdłuż szlaków turystycznych Nordic Walking oraz brzegi jezior.

 

las.png

Nie tylko poza szkołą zielona, ale i w salach lekcyjnych. W każdej sali hodujemy kwiaty doniczkowe, aby było nam przyjemnie i zielono nawet zimą. Dyżurni chętnie dbają o nie i często podlewają, a na wakacje zabierają do domu.

 

kwiaty.png

Ukoronowaniem wszystkich powyższych akcji jest udział w konkursie ,,Graj w zielone" poradnika ekonomicznego ,,Brawo Bank". Wysłaliśmy kilkanaście prac i mamy nadzieję, że prace będą się podobały.

2
Dodaj Komentarz
  • 4
  • 9
  • 12
Komentarze