30.06.2013

JAK BAWIĆ SIĘ I WYPOCZYWAC TO TYLKO BEZPIECZNIE

Wakacje to czas zabawy i nowych wrażeń.Korzystając z wakacyjnych przyjemności , nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich! Zanim oddamy się wakacyjnej beztrosce, przyswój sobie kilka podstawowych zasad.

 

BEZPIECZNA KĄPIEL

 

Kąp się w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem. W wodzie zachowuj się ostrożnie i nie utrudniaj kąpieli innym.Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska i przestrzegaj go.

 

copy41_of_image002.jpg

NIGDY NIE SKACZ DO WODY W MIEJSCACH NIEROZPOZNANYCH!!!

 

 

 

copy26_of_image004.jpgKORZYSTAJ Z UMIAREM ZE SŁOŃCA

Odsłonięte części ciała powinny być chronione przez kremy zawierające filtry . Zrezygnuj z opalania w godzinach największego działania słońca to jest pomiędzy godz. 10.00 - 14.00. Chroń oczy i głowę przed promieniami UV.

Nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych może wywołać objawy niepożądane tj. - poparzenia słoneczne - udar słoneczny.

 

REGULARNIE PIJ DUŻE ILOŚCI PŁYNÓW!!!

 

 

PAMIĘTAJ !!!

Podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe - przebywając w lesie , na podsuszonych łąkach, ścierniskach ZACHOWAJ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ - nie zostawiaj w nim śmieci , zwłaszcza szklanych butelek. Padające przez nie promienie słoneczne mogą wywołać ogień . W ogóle nie wolno śmiecić w lasach , ani trochę! Podobnie sprawa ma się z ogniskami . Można je rozpalać tylko w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach w obecności osób dorosłych, a po udanej zabawie ognisko zalać trzeba wodą.

 

NIE...

zbliżaj się do obcego psa ani innego dzikiego zwierzęcia - nie dotykaj go , nawet jeśli robi wrażenie łagodnego . Pogryzienia są niebezpieczne ze względu na ogromne ryzyko zakażenia. Szczególnie groźne jest zakażenie wścieklizną . Każda osoba pokąsana przez zwierzę powinna udać się do LEKARZA!

 

PAMIĘTAJ !!!

copy12_of_image006.jpg

podczas wypadów leśnych, przebywania obok stawów, rzek, łąk może dopaść CIĘ KLESZCZ. Warto zatem: nosić w lesie odpowiednią odzież zakrywającej jak najwięcej części ciała, stosować środki odstraszające owady, pajęczaki itp. żywe stworzenia. Po wizycie w lesie należy dokładnie obejrzeć całe ciało oraz przejrzeć ubranie. W razie ukłucia należy natychmiast usunąć kleszcza. Jeśli w ciągu kilkunastu dni pojawi się wokół miejsca ukąszenia choćby niewielki odczyn zapalny - należy zgłosić się do LEKARZA.

 

 

gdy zaskoczy BURZA...

copy9_of_image008.jpg

 

Nawet Ci, którzy się nie boją burzy powinni pewne rzeczy wiedzieć. Jeśli zaskoczy nas gdzieś burza, to nie chowajmy się pod drzewami. One przyciągają pioruny. Jak najszybciej powinniśmy schować się w jakimś budynku, bo te posiadają piorunochrony! Można tez skryć się w samochodzie. Powyłączajcie telefony komórkowe , żeby one nie ściągnęły błyskawic!

 

PRZESTRZEGAJ PODSTAWOWYCH ZASAD HIGIENY PODCZAS SPORZĄDZANIA POSIŁKÓW:

Dokładnie myj ręce przed posiłkiem, czy po skorzystaniu z toalety.

W razie wystąpienia objawów chorobowych po spożyciu szkodliwego produktu (nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, gorączka) - natychmiast zgłoś się do LEKARZA!

 

NA ZABAWY

Wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni i wykopów.

 

MÓW RODZICOM

Zawsze dokąd wychodzisz. Unikaj przygodnych znajomości- nie korzystaj z jazdy samochodem z nieznajomym.

 

ZGUBIŁEŚ...

gdzieś na plaży rodziców? Nie możesz ich znaleźć? podejdź do ratownika lub kogoś dorosłego i poproś o pomoc. Powiedz jak się nazywasz , ile masz lat i skąd przyjechałeś.Ratownicy przekażą sobie wiadomość za pomocą krótkofalówek a potem pomogą szukać rodziny.

 

Jeśli stosujesz podobne reguły - to bardzo dobrze. Pamiętaj, że żadna zasada nie daje szans uniknięcia zagrożeń , ale z pewnością zmniejsza i to znacznie, możliwość stania się ofiarą.Zwracaj uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia image009.gif.

 

copy7_of_image011.jpg

 

UDANYCH WAKACJI!!!

 

 

28
Dodaj Komentarz
  • 13
  • 15
  • 6
Komentarze