10.01.2019

SKO-RYS HISTORYCZNY (odsłona 2)

Witajcie!

    Dziś przedstawię Wam drugą odsłonę historii SKO.

   Przyjrzyjmy się zatem jak Szkolne Kasy Oszczędności funkcjonowały po zakończeniu II wojny światowej. 

   Po roku 1945 PKO zaczęła podejmować działania skłaniające dzieci do przystąpienia do programu SKO. Polska po latach zniszczeń wojennych zaczęła się odbudowywać, toteż wychowanie młodzieży w duchu oszczędzania, szanowania wszelkich dóbr, unikania marnotrawstwa wpisywało się w ówczesny system polityczny i gospodarczy. 

  Po roku 1947 PKO zaczęła organizować SKO na dużą skalę. Promowano ideę oszczędzania w SKO m.in. dzięki materiałom propagandowym dostarczanym do szkół, w tym gazet i broszur. Warto wspomnieć, że wówczas PKO organizowała konkursy dla szkół, uczniów i nauczycieli, w których można było wygrać bardzo jak na tamte czasy atrakcyjne nagrody, np. rowery, radioodbiorniki, zegarki, sprzęt sportowy i fotograficzny. Każdy marzył o posiadaniu takich rzeczy. Grupowo można też było wygrać wycieczki. Perspektywa zdobycia cennych nagród przyciągała coraz większe rzesze zainteresowanych oszczędzaniem. Nauczyciele za opiekę nad Szkolnymi Kasami Oszczędności otrzymywali(od roku 1958) złote i srebrne odznaki honorowe, co wiązało się też z nagrodami pieniężnymi. Najbardziej zaangażowanym PKO fundowała także wczasy.

   Wspomnijmy krótko, jakie znane konkursy były wtedy organizowane pod kuratelą PKO. Otóż w roku szkolnym 1957/58 "Sztafeta Oszczędnych"(wzięło w niej udział 0,5mln dzieci). W roku szkolnym 1959/60 "Olimpiada Oszczędnych"(z udziałem miliona uczniów!). Były to konkursy ogólnopolskie cieszące się ogromnym zainteresowaniem.

img

Plakat konkursu "Olimpiada Oszczędnych"

  Oprócz tego typu zachęty do oszczędzania w SKO, wydawano gazetkę ścienną "Wiadomości SKO", która trafiała do szkół, a w Polskim Radiu nadawano bardzo popularną audycję "Błękitna Sztafeta".

img

Gazetka ścienna "Wiadomości SKO"

    Wszystkie te działania promocyjne spowodowały, że osiągnięto prawdziwy sukces, jeśli chodzi o liczbę szkół, które przystąpiły do programu SKO- w roku 1957 ponad 19tys., a w roku 1963 prawie 24tys.(82% wszystkich szkół). Prawda, że mnóstwo dzieci oszczędzało wówczas pieniążki?

   Czy tendencja wzrostowa utrzymała się w kolejnych latach? O tym już w kolejnej odsłonie historii SKO.

Materiały na podstawie wiadomości ze strony http://www.pkobp.pl

60
Dodaj Komentarz
  • 24
  • 12
  • 15
Komentarze