11.04.2023

Nadaje przedmiotom drugie życie

Czyli, ekologia w praktyce

Hej!

W dzisiejszym wpisie poruszymy temat nadawania przedmiotom drugiego życia, czyli recyklingu.

Recykling to proces polegający na powtórnym wykorzystaniu odpadów do wytworzenia nowego produktu, zazwyczaj o takim samym lub podobnym przeznaczeniu. Pozyskane materiały ulegają przetworzeniu, a następnie można z nich wykonać nowe przedmioty.

strzalka – Przedszkole Miejskie nr 2 w Zamościu

https://www.youtube.com/watch?v=jMPDOt2zmbU 

 

 

Tworzywo PET, bez którego dziś praktycznie nie możemy się obejść, wynaleziono w latach 40-tych ubiegłego wieku w Wielkiej Brytanii. Początkowo służyło jako materiał do produkcji folii różnego przeznaczenia, następnie - u schyłku lat 60-tych - do tzw. przetwórstwa wtryskowego, dzięki któremu przy udziale wysokiej temperatury związkowi etylenu nadaje się pożądany kształt (np. znanej nam dziś butelki do napojów lub innego opakowania).

Według statystyk w roku 2014 poddano recyklingowi ponad 1,7 mln ton butelek PET, obecnych na europejskim rynku. Dało to w sumie ok. 57% ich ogólnej liczby na Starym Kontynencie. Rok później pobito rekord o niespełna 5%, przetwarzając 1,8 mln ton butelek ze wspomnianego materiału. Co umożliwiło taki wynik?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie ważne jest zrozumienie, że recykling PET może przybierać różne formy. Do najczęściej stosowanych zalicza się:

a) przetwórstwo mechaniczne (rec. materiałowy)
b) przetwórstwo chemiczne (rec. surowcowy lub chemiczny)
c) spalanie PET

Czym jest recykling, czyli fakty i mity na temat przetwarzania odpadów |  Fundacja forScience

 

 

 

 

 

 

 

 

7
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 1
  • 10
Komentarze