28.02.2014

TŁUSTY CZWARTEK

w NASZEJ SZKOLE

 

 

Święto tłustego czwartku wywodzi się z połączenia tradycji ludowej i chrześcijańskiej. Jest to ostatni czwartek przed Środą Popielcową i Wielkim Postem. Święto symbolizuje pożegnanie karnawału. Początkowo tym dniem był wtorek, ale z czasem święto przesunięto na czwartek. Stąd w niektórych krajach takich jak Wielka Brytania czy Australia obchodzony jest dzień Mardi Gras.

 

Korzenie tego święta sięgają starożytności. W ten sposób świętowano odejście zimy i zbliżającą się wiosnę. W tym dniu ucztowano: jedzono tłuste potrawy i pito wino, a do dań podawano pączki z ciasta chlebowego nadziewane słoniną. Były one symbolem obfitości.

 

W Polsce początki obchodzenia tłustego czwartku sięgają XVI wieku. Jak głosi legenda, święto zawdzięczamy krakowski przekupkom, które co roku tańcami i śpiewem świętowały śmierć wrogo nastawionego do nich burmistrza Combra. Wówczas pojawił się zwyczaj jedzenia słodkich pączków. Różniły się one jednak od tych znanych nam obecnie. W środku takiego pączka umieszczano migdał albo orzech. Znalezienie takiej niespodzianki w pączku wróżyło szczęście i dostatek na cały rok.

 

Tradycji stało się zadość. Wczoraj w naszej szkole, od samego rana, zrobiło się przepysznie pączkowo.

 

 

Wyśmienite pączki dostarczyła  zaprzyjaźniona z naszą szkołą firma "WOJT-POL" z Michowic.  Dziękujemy!!!

Wszyscy mogli nabyć, po poromocyjnej cenie, wyśmienite smakołyki i jeść, jeść, jeeeść!

29
Dodaj Komentarz
  • 11
  • 20
  • 26
Komentarze