22.04.2013

SZARE KOMÓRKI NA START

Koncentracja - warunek efektywnej nauki i gwarancja sukcesu na Egzaminie Gimnazjalnym.

 

 

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać pełną koncentrację przed Egzaminem Gimnazjalnym :
1) postaraj się wyeliminować wszystkie rozpraszające Cię czynniki, tzn. bodźce oddziałujące na wzrok, słuch, powonienie itp. Zasada jest taka: albo się uczysz i wszystkie inne zadania odkładasz na później, albo się relaksujesz i wtedy nawet na ułamek sekundy nie myślisz o nauce. Nie da się upiec dwóch pieczeni na jednym ogniu i wykonywać obu czynności naraz, bo wtedy ani się niczego nie nauczysz, ani porządnie nie wypoczniesz.

 

2) przystępuj do nauki z silną motywacją (nigdy nie ucz się w przekonaniu, że to co robisz nie ma sensu).  Pamiętaj, że uczysz się dla siebie, w określonym celu, który sam sobie powinieneś wyznaczyć - np. dobre oceny, własna satysfakcja itd.


3) w trakcie nauki rób sobie przerwy; im dłużej się uczysz, tym zdolność Twojej koncentracji spada - mózg ludzki jest zdolny do wzmożonej uwagi maksymalnie przez 60 minut, dlatego przerwy planuj w takich właśnie odstępach; powinny trwać od 5 do 10 minut (akurat na rozprostowanie nóg i pomyszkowanie w lodówce, jeśli już nie możesz wytrzymać).


4) bądź zainteresowany tym, czego się uczysz. Jak już zostało wspomniane wyżej - ciekawość przedmiotu zwiększa koncentrację; przedmioty szkolne dotyczą tak rozległych materiałów, że naprawdę trudno jest nie znaleźć w nich czegoś interesującego akurat ciebie.


5) postaw na ćwiczenia fizyczne; jeśli regularnie uprawiasz jakąś dyscyplinę sportu, to świetnie.  Ale wystarczy zwykły spacer, bieg czy jazda na rowerze przed nauką, aby dotlenić organizm, co poprawi koncentrację i efektywność nauki; jeżeli jest brzydka pogoda lub nie masz czasu na aktywność na świeżym powietrzu – ćwicz w domu (np. w trakcie przerw między dalszą nauką).

6) ucz się o właściwej dla Ciebie porze dnia; niektórzy ludzie wolą uczyć się rano (tzw. skowronki), a inni późnym wieczorem (tzw. sowy). Ty też na pewno już odkryłeś, kiedy wiedza lepiej wchodzi Ci do głowy.


7) unikaj stresu; to najważniejszy wróg pamięci - obniża zdolność zapamiętywania, koncentrację, zaciera obraz tego, czego się uczyłeś.

 

"Bo zwyciężać mogą Ci co wierzą, że mogą"

Wszystkiego najlepszego, połamania piór, optymizmu i dużo wiary we własne siły. Ogromu szczęścia i trafienia w wymarzone tematy życzy  Szkona Kasa Oszczędności.

 

4
Dodaj Komentarz
  • 12
  • 2
  • 9
Komentarze